2012. július. 13. 21:59 MTI Utolsó frissítés: 2012. július. 13. 21:24 Világ

Ötven éve nem történt ilyen Havannában

Ötven év után pénteken megérkezett az első menetrendszerű teherhajó segélyszállítmánnyal a fedélzetén az Egyesült Államokból Havannába. A hajó érkezése a szigetországot 1962 óta sújtó amerikai embargó enyhülésének újabb jele.

A bolíviai zászló alatt hajózó, kubai zászlókkal fellobogózott, 16 konténeres kapacitású Ana Cecilia a feltűnést kerülve érkezett meg kora délután a havannai kikötőbe, ahonnan a kirakodás után üresen tér vissza Miamiba, az Egyesült Államokban élő kubai emigránsok "székvárosába".

Első útján a teherhajó családi küldeményeket, élelmet, ruhaneműt, gyógyszert szállított – mondta el Leonardo Sanchez-Adega, a hajótulajdonos International Port cég szóvivője.

Az International Port tájékoztatása szerint a jövőben minden szerdán indul majd teherhajó Miamiból Havannába. A cég, amelynek tiszteletben kell tartania a John F. Kennedy amerikai elnök által 1962-ben elrendelt és a kilencvenes években megszigorított embargót, közlése szerint külön engedélyt kapott az amerikai hatóságoktól.

Barack Obama elnök hivatalba lépése óta enyhült az embargó, engedélyezték az – amúgy betiltott – cserelátogatásokat az amerikai és kubai egyetemek, illetve a sportolók, egyházi személyiségek és kulturális szereplők között. Több amerikai légi társaság engedélyt kapott, hogy Kubába tartó járatokat indítson, és 2011-ben közel 400 ezer kubai, illetve kubai-amerikai utazott a szigetországba.

Engedélyezték továbbá a kubai pénzküldeményeket az Egyesült Államokból, ahol a másfél milliós kubai diaszpóra 80 százaléka él. Az ENSZ adatai szerint ezek az összegek tavaly 2 milliárd dollárt tettek ki. Ez a devizabevétel alig maradt el a kubai idegenforgalmi bevételektől.

Az embargó enyhítése azonban nem akadálytalan, különösen 2009 decembere óta lassult le, akkor Kubában őrizetbe vették az amerikai külügyminisztérium egyik alvállalkozóját, Alan Grosst, akit 2011 márciusában 15 évi börtönre ítéltek, mert törvénysértő módon műholdas berendezéseket csempészett be Kubába.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2024. december. 23. 10:54

Lehet, hogy már nem a magyarok a finnek kedvencei, de azért még mindig nagyon várnak minket – mi igaz a finn sztereotípiákból?

Állandó sötétség, télen-nyáron meg lehet fagyni, kiváló az oktatás, és nem utolsósorban a legboldogabb ország a világon. Nagyjából ezek a jellemzők jutnak eszébe a magyaroknak Finnországról, ahova meglepően kevesen költöznek közülünk, annak ellenére, hogy rokonok vagyunk, más skandináv országok pedig kifejezetten népszerű kivándorlási célpontok. A finn kormány szinte kampányszerűen próbálja beszippantani a külföldieket – hogyan segítik a beilleszkedésüket, és milyen a háborús készültségben lévő Finnországban élni?