2012. július. 08. 17:50 MTI Utolsó frissítés: 2012. július. 08. 17:35 Világ

A vietnami reformokkal ismerkedik Hanoiban Castro

A szocialista politikai rendszer megtartása mellett végrehajtott gazdasági reformok eredményeit kívánja tanulmányozni, és a kétoldalú kapcsolatokat szeretné erősíteni Vietnámmal Raúl Castro kubai elnök, aki megkezdte négynapos hanoi látogatását.

Castrót vasárnap üdvözölte Hanoiban Truong Tan Sang államfő, Nguyen Tan Dung miniszterelnök és Nguyen Phu Trong, a Vietnami Kommunista Párt főtitkára, a vendég mindhárom vezetővel tárgyal a négy nap során. A szigetország vezetője pekingi látogatást követően érkezett a távol-keleti országba, amelyet Kuba politikai és gazdasági szövetségesének tekint.

Az EFE hírügynökség szerint Castrónak elnöki minőségében ez az első látogatása Vietnámban, ahol egyébként 2005-ben védelmi miniszterként már tett hivatalos látogatást, mielőtt átvette volna a hatalmat bátyjától, az egészségügyi okokból visszavonulni kényszerülő Fidel Castrótól.

Az elmúlt hetekben a hírügynökségek jelezték: Vietnám sikeresnek bizonyuló gazdasági modelljét, a nyolcvanas évek végén megindított, a gazdaság megújítását célzó program tapasztalatait szeretné hasznosítani Kuba is, amely megpróbálja modernizálni szocialista gazdasági rendszerét.

Nguyen Phu Trong áprilisban járt Kubában, akkor hívta meg Raúl Castrót. Az akkori látogatás során a két ország ratifikálta a két ország "történelmi barátságáról" szóló dokumentumot.

Az AP megjegyzi, hogy Vietnám ma a világ második legnagyobb rizsexportőre, és jelentős mennyiséget szállít a karibi szigetországnak is.

Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 06. 13:28

1945 után először ismét szélsőjobboldali vezetője lehet Ausztriának, Herbert Kickl a kormányalakításról tárgyalhat

Az osztrák Szabadságpárt vezetője kapott felkérést a kormányalakításra a köztársasági elnöktől, miután összeomlottak a koalíciós tárgyalások a jobbközép és a szociáldemokraták között Ausztriában. A jobbközép lecserélte a vezetőjét, az új hajlandó kormányalakításról tárgyalni a választáson győztes szélsőjobboldali párttal, az FPÖ-vel. A szélsőjobbnak az ölébe hullhat a hatalom, mert a politikai elit nem tudott túllépni a saját árnyékán. Váratlan külpolitikai győzelem ez Orbán Viktornak és Vlagyimir Putyinnak. Németországnak vészjelzés az osztrák belpolitikai fordulat.