2012. július. 05. 21:19 MTI Utolsó frissítés: 2012. július. 05. 21:10 Világ

Raúl Castro pénzt és tanácsot is kap Kínában

Kína megosztja a gazdasági reformokban szerzett tapasztalatait Kubával és pénzügyi segítséget nyújt a szigetországnak reformjaihoz - derült ki a Raúl Castro kubai és Hu Csin-tao kínai elnök csütörtöki pekingi találkozója utáni bejelentésekből.

A két államfő elégedetten beszélt a két ország közötti gazdasági és politikai kapcsolatok alakulásáról. Sajtójelentések szerint a találkozó alkalmával a felek nyolc megállapodást írtak alá. Ezek egy része az egészségügyet, a technológiai fejlesztést és a pénzügyi területet érintik. Van köztük kamatmentes kölcsönökről és fejlesztési hitelekről szólók.

Megfigyelők szerint Castro számára szerdán kezdődött négynapos látogatása jó alkalom arra, hogy megismerkedjen a kínai gazdasági reformok tapasztalataival, ezekre az átalakulóban lévő kubai gazdaságnak nagy szüksége lehet.

A kubai politikus pénteken találkozik Hszi Csin-ping alelnökkel, akinek tavalyi havannai látogatása alkalmával tíz, gazdasági reformokat elősegítő megállapodást írtak alá.

Kuba számára Kína - Venezuela után - a második legnagyobb kereskedelmi partner, a két ország közötti forgalom értéke 1,8 milliárd dollár körül mozog, ami nagyrészt a kínai exportból fakad. Kína elsősorban cukrot és nikkelt importál a szigetországból, s főleg elektronikai cikkeket ad el.

A kínai sajtóbeszámolók a látogatás kapcsán nem mulasztják el megemlíteni, hogy Kuba volt az első latin-amerikai ország, amely 1960 szeptemberében diplomáciai kapcsolatot létesített a Kínai Népköztársasággal. A 81 éves kubai politikus, aki korábban két ízben járt már Kínában, de 2008. évi hivatalba lépése óta, elnökként először kereste fel a kelet-ázsiai országot, Vietnámba utazik majd tovább.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2024. december. 23. 10:54

Lehet, hogy már nem a magyarok a finnek kedvencei, de azért még mindig nagyon várnak minket – mi igaz a finn sztereotípiákból?

Állandó sötétség, télen-nyáron meg lehet fagyni, kiváló az oktatás, és nem utolsósorban a legboldogabb ország a világon. Nagyjából ezek a jellemzők jutnak eszébe a magyaroknak Finnországról, ahova meglepően kevesen költöznek közülünk, annak ellenére, hogy rokonok vagyunk, más skandináv országok pedig kifejezetten népszerű kivándorlási célpontok. A finn kormány szinte kampányszerűen próbálja beszippantani a külföldieket – hogyan segítik a beilleszkedésüket, és milyen a háborús készültségben lévő Finnországban élni?