Egyelőre nem lesz neonáci alelnöke a görög parlamentnek
Nem választotta meg alelnökének a görög törvényhozás az ellenzéki Arany Hajnal párt jelöltjét pénteken. A parlament inkább üresen hagyta a hét alelnöki poszt egyikét, minthogy egy sokak által neonácinak tekintett párt jelöltjével töltse be azt.
Polüviosz Ziszimopulosz alezredesre, az Arany Hajnal jelöltjére a jelen lévő 285 képviselő közül 41-en szavaztak a titkos voksoláson. A jelöltnek a görög törvények szerint legalább75 szavazatot kellett volna szereznie ahhoz, hogy megkapja a tisztséget.
Az Arany Hajnal a június 17-ei választáson elért csaknem hétszázalékos eredményével 18 mandátumhoz jutott a 300 tagú parlamentben, és joga volt egy alelnököt jelölni. Az ellenzéki párt alkotmánysértésnek minősítette az eredményt, és közölte, hogy az európai bírósághoz fordul panasszal.
Csütörtökön, a képviselők eskütétele után Evangelosz Venizelosz, a szocialisták vezetője felszólította a demokratikus pártokat: akadályozzák meg a neonáci párt tagjának megválasztását.
A szélsőjobboldali pártot a bevándorlók elleni erőszakos támadásokkal vádolják. Az Arany Hajnal kampányában követelte az összes bevándorló kiutasítását és taposóaknák elhelyezését a görög határokon. Egyik új képviselője nemrég azzal került az újságok címoldalára, hogy egy élő televíziós vitaműsorban háromszor megütötte a Kommunista Párt női képviselőjét, és egy pohár vizet vágott egy másik baloldali párt tagjához.
Görögországban a konzervatív Új Demokrácia alakított nagykoalíciós kormányt régi szocialista vetélytársával, a Paszokkal és a kis Demokratikus Baloldal (Dimar) párttal, amely 6,26 százalékos eredményével közvetlenül az Arany Hajnal mögött végzett az előre hozott parlamenti választásokon.
A házelnöki tisztségre a legtöbb mandátumot szerző Új Demokrácia tehetett javaslatot. Jelöltjére, Evangelosz Meimarakiszra, aki 2006 és 2009 között védelmi miniszter volt, a péntek reggeli szavazáson a jelen lévő 290 képviselő közül 223-an voksoltak. Ez rekordnak számít azóta, hogy Görögországban helyreállították a demokráciát az 1967-74 közötti katonai diktatúra után.