Világ MTI 2012. június. 25. 14:01

Újabb katonák léptek meg Szíriából

Több mint harminc szíriai katonatiszt dezertált a hadseregből és menekült családjával együtt Törökországba vasárnap éjszaka - közölték hétfőn török hírforrások. A török állami hírügynökség, az Anadolu jelentése szerint 33 szír katona lépte át a török-szíriai határt hétfőre virradóra, míg az állami televízió információi szerint összesen 38 dezertőr érkezett az országba, köztük egy tábornok, két ezredes, két őrnagy és egy hadnagy.

A CNN Türk kereskedelmi csatorna értesülései szerint a katonákkal és azok családjaival együtt egy 224 fős csoport menekült Törökországba, menekülttáborban szállásoltak el őket.

Egy névtelenül nyilatkozó kormányhivatalnok ugyanakkor azt állította, hogy egyelőre nem tudja megerősíteni a dezertőrök pontos számát, ahogy az elmenekült katonák rangját sem.

A katonák három nappal azután menekültek a szomszédos Törökországba, hogy a szíriai légvédelem lelőtt egy török vadászrepülőgépet. Ankara azt állítja: az F-4-es rövid időre lépett be Szíria légterébe, és a nyílt tenger, vagyis nemzetközi terület felett lőtték le a szíriaiak, akik azonban tagadják ezt.

Utcai harcok nyoma Szíriában
AP

Ezzel párhuzamosan hétfőn a török energiaügyi miniszter bejelentette, hogy Ankara a Szíriába irányuló áramexport visszafogására készül. Török cégek átlagosan évi kétmilliárd kilowattóra elektromos áramot adnak el Szíriának, ami az ország energiaellátásának tíz százalékát fedezi. A kérdésben kedden várható döntés Törökország részéről.

Törökország összesen 33 ezer szíriai menekültnek ad otthon a határ mentén felállított táborokban.

A Szíriában 15 hónapja tartó erőszak miatt már több ezer katona dezertált a seregből, a felkelők nagyrészt belőlük állnak. A dezertőrök döntő többsége közkatona, és nem viselt tiszti rangot.

Hirdetés
hvg360 Hamvay Péter 2024. december. 04. 14:50

Bátonyi Péter, a minisztériumból kirúgott művészettörténész: Nem vagyok hajlandó a főnököm tisztiszolgájának lenni

Hiába vannak tele pénzzel, a tulajdonosi, a beruházói, sőt a tervezői oldalból is hiányzik a műveltségi szűrő, ami alapján el tudják dönteni, mi a jó, és mi a rossz gyakorlat a műemlékileg védett épületek felújításánál – mondja a 41 éves művészettörténész, az Építési és Közlekedési Minisztérium volt kormányfőtanácsosa. Bátonyi Péter a Partizánban elmondta, hogyan ad segítséget a tárca a jogellenes műemlékromboláshoz, és feljelentést is tett. Amióta kirúgták, a magánszférából már kapott megkereséseket, a Tisza Párttól nem. HVG-portré.