2012. június. 25. 06:04 MTI Utolsó frissítés: 2012. június. 25. 06:06 Világ

A volt paraguayi elnök szerint megpuccsolták

Törvénytelennek mondta az új paraguayi kormányzatot és a demokrácia helyreállítására szólított fel vasárnap Fernando Lugo, a parlament által leváltott paraguayi elnök.

A politikus azt állította, hogy eltávolítása "parlamenti puccs volt a nép akarata ellen" és közölte: támogat minden békés erőfeszítést a demokrácia helyreállítására. Mint elmondta, csak azért fogadta el a pénteki szenátusi eljárás eredményét, mert nem akart vérfürdőt. Egyben bejelentette: részt kíván venni a dél-amerikai regionális gazdasági szervezet, a Mercosur e heti csúcstalálkozóján, hogy személyesen magyarázhassa el a helyzetet a többi dél-amerikai ország vezetőjének. 

Az argentin külügyminisztérium egyébként vasárnap bejelentette, hogy felfüggesztették Paraguay Mercosur-tagságát, így tiltakozva az elnök eltávolítása ellen. Az új paraguayi vezetést egyelőre egyetlen ország sem ismerte el. Több latin-amerikai állam vasárnap nagykövete hazahívása mellett döntött, Hugo Chávez venezuelai elnök pedig bejelentette: országa nem kíván egy puccsot támogatni, ezért felfüggeszti az olajszállításokat Paraguayba. A venezuelai állami olajcég, a PDVSA Paraguay olajszükségletének nagyjából negyedét fedezi. Eközben a korábbi kabinet két tagja bejelentette, hogy létrehoznak egy alternatív kormányt, amit továbbra is Lugo irányít majd.

A püspökből lett paraguayi államfő, Fernando Lugo elsősorban a kisparasztok és nincstelen zsellérek szavazatainak köszönhetően nyerte meg 2008-ban az elnökválasztást, véget vetve a jobboldali, konzervatív Colorado Párt hat évtizede tartó egyeduralmának. Az elmúlt években azonban belpolitikailag egyre jobban elszigetelődött, s végül - hivatali idejének lejárta előtt egy évvel - a parlament egy földbirtok elfoglalásának drámája miatt pénteken felmentette tisztségéből. Az volt a fő vádpont, hogy Lugo politikai felelősséget visel a földfoglalás véres végkifejletéért.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.