2012. június. 19. 15:25 MTI Utolsó frissítés: 2012. június. 19. 17:08 Világ

Megbuktatta az alkotmánybíróság a pakisztáni kormányfőt

Nem láthatja el tovább hivatalát a pakisztáni kormányfő a helyi alkotmánybíróság keddi döntése értelmében.

Juszuf Reza Giláni nem tölthet be közhivatalt, mert április végén jogerősen elítélték - mondta ki az iszlámábádi alkotmánybíróság.

A testület fölszólította a választási bizottságot, hogy fossza meg a miniszterelnököt parlamenti képviselői mandátumától. Giláni így nem maradhatna a dél-ázsiai atomhatalom kormányának élén.

A balközép Pakisztáni Néppárt (PPP) alelnökét április 25-én ítélték el "a bíróság megsértése" címén, mert Giláni a legfelsőbb bíróság rendelkezésére fittyet hányva nem intézkedett párttársának, a néhai Benazir Bhutto kormányfő özvegyének, Aszif Ali Zardari mostani államfőnek a 90-es évekre visszanyúló pénzmosási ügyében.

Giláni visszautasítja a vádat, mint mondja, a pakisztáni főbíró személyes bosszúhadjáratot folytat ellene és a PPP ellen. A politikus hangsúlyozta, csak a parlament dönthet az elmozdításáról.

Az alkotmánybírósági döntés után válságtanácskozásra ült össze Iszlámábádban a szigorúan őrzött elnöki hivatalban a PPP vezetősége, köztük Zardari elnök és Giláni kormányfő. Egyes megfigyelők szerint végső esetben a kormánykoalíció lecserélheti a miniszterelnököt, mert kényelmes többsége van a parlamentben.

Mások arra mutattak rá: ha a miniszterelnök dacol a legújabb verdikttel is, előfordulhat, hogy a legfelsőbb bíróság a hadseregtől kér segítséget, hogy érvényt szerezzen a döntésnek. Ez esetben egy újabb katonai államcsíny sem zárható ki; eddig háromszor volt erre példa Pakisztán nem egészen 65 éves történetében.

Hirdetés
Gazdaság Tiszai Balázs 2024. december. 04. 17:30

Dél-Korea elmúlt 24 órája: amikor annyira utál mindenki, hogy csak az önpuccs tűnik megoldásnak, de még az se sikerül

Jun Szuk Jeol elnök a hadiállapot kihirdetésével majd visszavonásával néhány óra leforgása alatt szilánkjaira zúzta szét azt a képet, ami a nyugati világ lakosainak többségében élt Dél-Koreáról, miközben saját népe elé véres és traumatikus képeket rángatott elő a kollektív emlékezetből. A villámgyorsan hamvába hullt önpuccsból akár halálos ítélet is születhet, a dél-koreai kormány bukása már csak formaságnak tűnik.