Afrikai nő a Nemzetközi Büntetőbíróság új főügyésze
Pénteken beiktatták tisztségébe a Nemzetközi Büntetőbíróság új főügyészét, Fatou Bensouda gambiai ügyvédet.
Bensouda az első nő és az első afrikai ezen a poszton, az argentin Luis Moreno-Ocampót váltja fel kilenc évre, utóbbi helyetteseként dolgozott 2004 óta.
Az új főügyészre vár a feladat, hogy bíróság elé állítson több feltételezett háborús bűnöst, köztük Joseph Kony ugandai hadurat, a megbuktatott líbiai diktátor fiát, Szeif al-Iszlám Kadhafit és Omar el-Besir szudáni elnököt.
A Nemzetközi Büntetőbíróság 2002-ben jött létre. Ez az első és egyetlen állandó nemzetközi bíróság, amelynek az a célja, hogy igazságot szolgáltasson háborús és emberiesség elleni bűnök ügyében.
Ezekben az ügyekben korábban kizárólag eseti jelleggel létrehozott, időben és joghatóságukat tekintve is meghatározott mandátumú törvényszékek ítélkeztek, mint például a ruandai népirtást és a volt Jugoszlávia területén elkövetett bűnöket vizsgáló törvényszék.
A Nemzetközi Büntetőbíróság bírái eddig 20 elfogatóparancsot adtak ki, de csak hat gyanúsítottat sikerült elfogni. Többek között továbbra is szökésben van a líbiai Szaif al-Iszlám Kadhafi, a bukott és meggyilkolt líbiai diktátor második fia, akit a líbiai civil lakosság ellen elkövetett bűnökért akarnak felelősségre vonni, Joseph Kony ugandai hadúr, az Úr Ellenállási Hadseregének vezetője, akit azzal vádolnak, hogy gyermekeket kényszerít harcra és gyilkolásra. A bíróság elfogatóparancsot adott ki Omar Haszan Ahmed el-Besir szudáni elnök ellen is, aki a törvényszék szerint a nyugat-szudáni Dárfúr polgári lakosai ellen követett el háborús és emberiesség elleni bűnöket.