Világ Balázsi-Pál Előd 2012. június. 11. 10:50

Románia: a Fidesz-fiókpártok csődöt mondtak

Az RMDSZ-t meggyengítette, a Fidesz-szateliteket gyakorlatilag megsemmisítette az erdélyi magyar belháború. A romániai helyhatósági választás a baloldali-liberális szövetség áttörését hozta, a magyar pártok a vártnál lényegesen rosszabbul szerepeltek.

Június 10-e a szociálliberális szövetség (USL) történelmi sikerét hozta Romániában: Bukarestben az általuk támogatott független jelölt, a jelenleg is a tisztséget betöltő Sorin Oprescu a szavazatok kétharmadát szerezte meg, és a főváros minden kerületében megalázó vereséget mértek jelöltjeik az országot 2012 áprilisáig kormányzó PDL embereire. Vidéken sem jobb a PDL helyzete: Marosvásárhelyt és Kolozsvárt kivéve minden nagyobb városban elbuktak. Úgyhogy kezdjük ezzel a két várossal:

Marosvásárhelyen a jelenlegi polgármester, Dorin Florea negyedik mandátumára készül, miután a szavazatok mintegy felét szerezte meg – szemben az RMDSZ-es Frunda György 30% körüli eredményével. Mivel az USL-s jelölt is 10% körül teljesített, itt a magyarok átszavazása és a románok nagyobb arányú részvétele is kellett ehhez az eredményhez. Az EMNP által támogatott Smaranda Enache és az MPP-s Benedek Imre együtt sem érte el az 5%-ot.

Kolozsváron az exit pollok virtuális döntetlent mutatnak, de minden jel szerint Emil Boc pártelnök megmenti a PDL becsületét. Eckstein-Kovács Péter 10 százalék körüli eredménye egyértelmű kudarc.

RMDSZ plakát Csíkszereda belvárosában
Mihály László

A Székelyföldön az MPP és az EMNP közösen sem tudta megismételni a polgáriak négy évvel ezelőtti eredményét – ezt maga Szász Jenő pártelnök is elismerte. Persze meg kell várni a helyi tanácsok összetételének kialakulását, de a polgármester-választások eredményei igazat adnak neki. Az MPP elvesztette Kézdivásárhelyt és Barótot, és olyan erős bástyáit is, mint Farkaslaka vagy Zetelaka, miközben az EMNP eddigi számításaink szerint mindössze két háromszéki kistelepülést tudhat magáénak.

A székelyföldi, jónak mondható eredményei mellett azonban az RMDSZ is sokat vesztett: Marosvásárhelyen, Kolozsváron és Nagyváradon a magyarság számarányánál gyengébben szerepeltek jelöltjeik, Szatmárnémetiben pedig, ahol a kisebbségi szerep ellenére polgármestert adott a magyarság, a helyi magyar városvezetés a magyar belháború áldozata lett.

A választások legpozitívabb sztorija ismét Nagyszebenből érkezett: a Német Demokrata Fórum színeiben induló Klaus Johannis polgármester a választók több mint 80 százalékának bizalmát nyerte el, és a megyei tanács elnökét is a kisebbségi szervezet adja.

Országos szinten a választási jegyzékben szereplők 56,39%-a élt szavazati jogával a június 10-i helyhatósági választásokon. A városon élők 49,88%-a szavazott, míg a falusiak ennél jóval nagyobb, 65,30%-os arányban járultak az urnák elé. A 2008. június elsejei helyhatósági választásokon a választásra jogosultak  49,38%-a élt szavazati jogával.

A szerző a Transindex felelős szerkesztője.

Hirdetés
Itthon Iványi Blanka 2024. november. 29. 10:27

A magyarokat még mindig az alacsony fizetések aggasztják, nem az LMBTQ – elkészült Magyarország 2024-es problématérképe

A kormánypárti szavazókat a megélhetési gondok, a Tisza Párt táborát a korrupció aggasztja a legjobban az ország gondjai közül. Az akkumulátor gyárakat már égetőbb problémának látják a magyarok, mint az orosz befolyást vagy az LMBTQ ügyeket. A Policy Solutions felméréséből kiderül, mi aggasztotta leginkább a magyarokat 2024 őszén.