Putyin támogatja az iráni atomprogramot, ha az békés célú
Oroszország támogatja Irán békés célú atomenergia-használatát - mondta Vlagyimir Putyin orosz elnök Pekingben, amikor a Sanghaji Együttműködési Szervezet csúcskonferenciája után kétoldalú megbeszélést folytatott Mahmúd Ahmadinezsád iráni elnökkel.
"Mindig is támogattuk az iráni emberek jogát a modern technológiához, beleértve a nukleáris energia békés célú felhasználását. De szeretném hangsúlyozni, hogy békés használatról beszélünk" - fogalmazott Putyin. "Oroszország tisztában van Teherán álláspontjával, vagyis azzal, hogy Irán nem készül nukleáris fegyverek előállítására" - mondta Putyin, hozzátéve, hogy "ez a mi feltételezésünk".
Az IRNA iráni hírügynökség Ahmadinezsádot idézve arról számolt be, hogy a Teherán és Moszkva közötti építő együttműködés békét és biztonságot jelent a térség számára. Az elnök azt mondta: Irán és Oroszország "egyazon oldalon áll", és a két ország kapcsolatainak fejlődése "fényes jövő" előtt áll.
Korábban az orosz államfő tanácsadója, Jurij Usakov a RIA-Novosztyi hírügynökségnek azt nyilatkozta: a találkozó lehetőséget nyújt az orosz elnöknek arra, hogy kipuhatolja, hogyan értelmezi Teherán a mára kialakult helyzetet.
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter korábban bejelentette, hogy az iráni nukleáris kérdéssel kapcsolatban Moszkva újabb találkozót kíván összehívni a "hatok", vagyis az ENSZ Biztonsági Tanácsának (BT) öt állandó tagja és Németország, valamint Irán részvételével. Az Egyesült Államok ezután közölte: szigorít az Irán elleni szankciókon, ha a moszkvai tárgyalásokon nem lesz előrehaladás.
A Putyin társaságában lévő Lavrov szerdán azt mondta, hogy az Irán elleni további szankciók a várttal ellentétes hatást érnének el. Emlékezetett, hogy az ENSZ BT és még néhány állam már szankciókat léptetett életbe Teherán ellen, és azok - mint fogalmazott - aláássák az atomprogram körüli vitában közvetítők lépéseit.
Ven Csia-pao kínai kormányfő is találkozott szerdán Ahmadinezsáddal. Emlékeztetett: Kína ellenzi, hogy bármely közel-keleti állam atomfegyverek megszerzésére törekedjen. Egyúttal megerősítette: országa továbbra is kitart amellett, hogy az iráni nukleáris kérdést diplomáciai csatornákon keresztül, pártatlanul kell kezelni.