2012. május. 23. 05:35 MTI Utolsó frissítés: 2012. május. 23. 08:16 Világ

Hatalmas fukusimai szeméthullám érte el Alaszkát

Hatalmas mennyiségű szemét érkezett Alaszka nyugati partjaihoz, és a jelekből ítélve a tavalyi japán szökőárral vízbe került hulladékot sodort oda az óceán.

Az Anchorage-től 190 kilométerre fekvő Montague-sziget partjaihoz rengeteg bóját és styrofoam szigetelőanyagot, illetve más, könnyen vízfelszínen maradó hulladékot hordott a víz.

Patrick Chandler, az alaszkai partvidék kutatásával foglalkozó központ illetékese közölte, hogy sosem láttak még ennyi sodródó hulladékot. Mint mondta, a tenger éveken át hordja magával Alaszka partjaihoz az Ázsiából érkező hulladékot, ugyanakkor míg eddig például legfeljebb néhány tucat, Japánban használt fekete színű bója kötött ki a térségben, most több százzal van dolguk a környezetvédőknek.

Kézenfekvő, hogy a japán szökőárral vízbe került tárgyakról van szó. A környezetvédők szerint eltakarításuk 12 napig tart majd.

Számítani lehet arra, hogy az elkövetkező hónapokban-években tonnaszámra érkezik fukusimai hulladék az amerikai és a kanadai partokhoz. Hawaiiban számítógépes modellezéssel próbálják meghatározni, hogy hol és mikor köt ki a szemét.

Áprilisban az amerikai parti őrség elsüllyesztett egy japán halászhajót, amely több mint egy éven át gazdátlanul hánykolódott az Csendes-óceánon. Kanadában május elején egy japán rendszámtáblás Harley-Davidson motorkerékpárt találtak a parton.

A tavalyi március 11-i pusztító földrengésben, illetve az azt követő szökőárban 20-25 millió tonna törmelék keletkezett. A szökőár idején egész házak, hajók, gépkocsik, bútorok és háztartási gépek kerültek a tengerbe, és nagy részük elsüllyedt Japán északkeleti partjainál.

Korábban olyan becslések láttak napvilágot, hogy egy-két millió tonna törmelék került az óceánba, s annak csak 1-5 százaléka éri el Hawaiit, illetve az amerikai és kanadai partokat.

Hirdetés
Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.