Magas kormányzati tisztséget kínált fel Vlagyimir Putyin orosz elnök egy uráli gyári munkásnak, aki tavaly decemberben felajánlotta: munkatársaival Moszkvába utazik, hogy szétzavarják az ellenzéki tüntetéseket.
Igor Holmanszkih, a harckocsikat gyártó Uralvagonzavod gyár művezetője azonnal elfogadta a javaslatot, hogy ő legyen az orosz elnök teljhatalmú képviselője az Uráli Szövetségi Körzetben. "Remélem, nem okozok csalódást" - mondta Holmanszkih a Putyinnal pénteken tartott találkozón.
A 43 éves Holmanszkih egy csapásra ismertté vált az egész országban, amikor élesen bírálta a parlamenti választások ellen tiltakozó tüntetőket, és jelezte, hogy uráli munkások segítenének megtisztítani Moszkva utcáit, ha a rendőrség nem képes erre. Mindezt tíz nappal az első nagy ellenzéki tüntetés után abban az élő tévéadásban mondta el, amelyben Putyin az "átlagemberek" kérdéseire válaszolt.
"Az elnök teljhatalmú képviselőjeként közvetlenül gyakorolhat befolyást a különböző közigazgatási struktúrákra, a rendfenntartó erőkre, ellenőrizheti tevékenységüket. Úgy vélem, hogy helyes dolog ezt a pozíciót betölteni önnel, aki egész életét a termelésben töltötte, tudja, hogyan élnek az emberek, az átlagemberek. És megvédheti az emberek érdekeit" - fogalmazott Putyin a pénteki találkozón.
Szergej Nyeverov, az állami duma alelnöke, az Egységes Oroszország párt egyik vezető tisztségviselője kijelentette, hogy számos tehetséges vezető dolgozik a termelésben, ők ismerik az életet, és készek éjjel-nappal dolgozni hazájuk javára. "Az elnök éppen ilyen emberekre szándékozik támaszkodni, mint amilyen Holmanszkih is" - mondta.
Az ellenzék bírálta a döntést, egyesek még ki is nevették.
Nyikolaj Levicsev, az Igazságos Oroszország párt elnöke szerint "a legnagyobb izgalom most akörül van, hogy kit neveznek ki a művezető megüresedő helyére. Nem csodálkoznék, ha valamelyik volt kormányzó lenne a befutó, hiszen végeredményben e két állás társadalmi haszna egyenértékű" - mondta.
Borisz Nyemcov, az ellenzék egyik vezéralakja, volt miniszterelnök-helyettes "mellbevágó újságnak" nevezte Holmanszkih kinevezését. Emlékeztetett arra, hogy éppen az Uralvagonzavod munkásai utaztak tömegesen Moszkvába, és vettek részt a Putyin melletti tüntetéseken. Hozzátette, hogy a kinevezésnek "nyilván nincs semmi köze a szovjet időkre jellemző gyakorlathoz, amikor meghatározott százalékban munkásokat és parasztokat toltak előre vezető posztokra".
Ivan Melnyikov, a kommunista párt elnökhelyettese epésen megjegyezte: Holmanszkih valóban a termelésben dolgozott, de nem valószínű, hogy kinevezésében "szakmai pályafutása vagy valamiféle képességei komoly szerepet játszottak". Nyilvánvalóan és sajnálatos módon itt is a lojalitás megszokott kritériuma érvényesült - tette hozzá.
Az Uráli Szövetségi Körzet közel 1,8 millió négyzetkilométeren terül el, lakossága meghaladja a 12 millió főt.