Tovább tárgyal egymással Irán és a NAÜ
A jövő hét elején folytatódnak Irán és a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) tárgyalásai Bécsben a nukleáris létesítmények ellenőrzéséről - közölték a delegációvezetők kedden.
A felek a jövő hétfőn ülnek ismét tárgyalóasztalhoz, miután a megbeszélések előzetesen kitűzött két napján, hétfőn és kedden nem jutottak eredményre. Herman Nackaerts, a NAÜ főigazgató-helyettese és Ali Asgar Szoltaníje, Iránnak az ügynökséghez delegált nagykövete mindamellett "pozitív hangú és gyümölcsöző megbeszélésekről" számolt be újságírók előtt. Egyikük sem bocsátkozott részletekbe az elért eredményekről.
A tárgyalások központi témája az volt, hogyan lehet tisztázni az iráni atomprogram lehetséges katonai vonatkozásai körüli kérdéseket - mondta Nackaerts hírügynökségi jelentések szerint. A nyugati országok és Izrael gyanúja szerint Irán békés célúnak mondott nukleáris programja leple alatt atomfegyver előállítására törekszik. Irán ezt cáfolja.
A bécsi egyeztetéseken elfoglalt iráni álláspontot szakértők és nyugati diplomaták iránymutatónak tartják a jövő szerdán Bagdadban Irán, valamint az ENSZ Biztonsági Tanácsának öt állandó tagja és Németország részvételével megtartandó tárgyalásaihoz.
A bécsi találkozó célja Nackaerts hétfői közlése szerint az volt, hogy egyetértés alakuljon ki "minden nyitott kérdés megközelítéséről" Iránnal, különösen az iráni atomprogram esetleges katonai vonatkozásairól.
A NAÜ először tavaly novemberben mondta ki egy jelentésében, hogy az iráni atomprogramnak katonai vetülete is lehet. Az ügynökség különösen a Teherán közelében lévő parcsini létesítményben szeretne ellenőrzést folytatni, ezt azonban az iráni hatóságok mindeddig elutasították. Irán álláspontja szerint a szóban forgó helyszín katonai bázis, ezért az ellenőröknek nincs joguk ott vizsgálódni. Az ellenőrzések kereteiről szóló egyeztetések két előző alkalommal kudarcba fulladtak.