2012. május. 11. 16:19 MTI Utolsó frissítés: 2012. május. 11. 16:14 Világ

Emlékhelyet akarnak a philadelphiai vízibuszbaleset áldozatainak

Emlékhelyek létesítését kezdeményezi Philadelphiában és Mosonmagyaróváron az amerikai nagyvárosban vízi balesetben elhunyt két magyar fiatal tiszteletére az az ügyvédcsapat, amely a hozzátartozókat képviselte a héten lezárult kártérítési polgári perben - közölte pénteken az MTI-vel Peter Ronai ügyvéd, aki maga is részt vett a tárgyaláson.

"Hivatalosan is kérni fogjuk Michael Nutter philadelphiai polgármestert, hogy egy szerény emléktáblával vagy egy emlékpad felállításával tisztelegjünk a két hősies magyar fiatal előtt" - mondta Ronai. Az ügyvéd pénteken Magyarországra utazik, ahol a tervei szerint hasonló emlékhely létrahozásáról tárgyal majd Mosonmagyaróvár és Budapest vezetésével.

A 16 éves S. Dóra és a 20 éves P. Szabolcs 2010. július 7-én vesztette életét, amikor egy tolóhajó által hajtott uszály a Delaware folyón legázolta azt a kétéltű turistabuszt (kacsahajót), amelyen a fiatalok, 33 másik utas társaságában, városnéző kiránduláson voltak. A hétfőn kezdődött kártérítési tárgyaláson a bíróságon bemutattak egy videofelvételt, amelyen világosan látható volt, hogy Dóra az ütközés előtti másodpercekben a saját mentőmellényét dobta oda a kacsahajó matrózának, aki az utasokat sorsukra hagyva menekülni próbált.

"Szabolcs igazi úriember volt és mindvégig a mentéssel elfoglalt Dóra mellett maradt, amikor a többi utasok a hajó orrába tömörülve próbálta túlélni az ütközést" - nyilatkozott az ügyvéd. 

Peter Ronai elmondta, hogy az emlékhely létrehozásának gondolata a két magyar áldozat hozzátartozóitól származik, akik, miként idén, szeretnének máskor is nemzeti színű koszorúk vízre bocsátásával megemlékezni a tragédiáról.

A kártérítési tárgyaláson szerdán peren kívüli egyezség született, amelynek keretében a fiatalok hozzátartozói és a baleset más kárvallottjai 17 millió dolláros kártérítésben állapodtak meg az uszályt mozgató tolóhajót, illetve a kacsahajót üzemeltető céggel.

Az ügyben eljáró philadelphiai bíró jóvá is hagyta a megállapodást, amelynek értelmében a két elhunyt családja 15 millió dolláron, 18 túlélő pedig kétmillió dolláron osztozik. "Ez a per nem a pénzről szólt, mert az nem tudja visszahozni a fiatalok életét. A családok azonban csak most tudhatták meg, hogy milyen körülmények között, milyen hősies módon haltak meg a gyermekeik" - jelentette ki Peter Ronai.

 
Hirdetés