ET-főtitkár: a média és a kormányzat szoros és átláthatatlan viszonya kockázatot jelent
A média és a kormányzat közötti szoros és átláthatatlan viszony kockázatot jelent a pluralista társadalom számára - állapította meg szerdán, a Sajtószabadság Világnapja alkalmából közzétett nyilatkozatában Thorbjorn Jagland, a strasbourgi székhelyű Európa Tanács főtitkára.
"A véleménynyilvánítás szabadsága alapvető jog, amelyet rögzít az Emberi Jogok Európai Egyezménye. A szabad sajtó létfontosságú minden demokrácia számára. A megválasztott politikusoknak kötelességük, hogy biztosítsák az újságírók szabad munkavégzését, anélkül, hogy félniük kellene az állami elnyomástól" - hangsúlyozta Jagland.
Felhívta a figyelmet arra, hogy az általa irányított, 47 országot tömörítő Európa Tanács a médiaszabályozás terén a kormányoknak adott tanácsokkal támogatja a sajtószabadságot, valamint szükség esetén azzal is, hogy specifikus együttműködési programok révén segítséget nyújt a tagállamoknak az emberi jogi egyezményből fakadó kötelezettségeik teljesítéséhez.
"A felelősség azonban nem csak a kormányok vállán nyugszik" - figyelmeztetett Jagland, aki szerint a pluralista társadalomra nézve veszélyt jelent az is, ha a média megpróbál befolyást gyakorolni a kormányzatokra gazdasági előnyszerzés érdekében, illetve ha az újságírók és a politikusok közötti üzleti kapcsolatokat nem tárják fel.
Az ET főtitkára külön kitért a nagy-britanniai telefonlehallgatási ügyekre, és megállapította: a magánélethez, magántitok védelméhez való jog sérelme szintén árt a demokráciának, amiért az újságírók és a kormányok közösen tartoznak felelősséggel.