Jogvédők: tíz országban különösen kemény a cenzúra
A Sajtószabadság Világnapja alkalmából a Bizottság az Újságírók Védelmére nevű jogvédő szervezet tíz olyan országot tüntetett fel kedden nyilvánosságra hozott listáján, amelyek különösen szigorúan cenzúrázzák a sajtót. Ebből a szempontból Eritrea áll az élen.
Szorosan követi az afrikai országot Észak-Korea, Szíria és Irán. A szervezet értékelése szerint ehhez az országcsoporthoz tartozik még Egyenlítői-Guinea, Üzbegisztán, Mianmar, Szaúd-Arábia, Kuba és Fehéroroszország is.
A New York-i székhelyű szervezet 15 szempontot figyelembe véve állította össze a listát. Ezek között van az internetes hozzáférés megakadályozása, a felvételkészítés korlátozása, a magánkézben lévő vagy független média hiánya, az újságírók mozgásának korlátozása.
Eritreában Iszajasz Afeverki elnök vaskézzel irányítja a sajtót, külföldi újságírók nem léphetnek be az ország területére, a hazai médiát teljes egészében a kormány ellenőrzi – olvasható a jogvédők indoklásában.
Megállapítják, hogy Észak-Koreában némi előrehaladás történt. A még ma is nagyon titkolózó ország cenzúráján egy piciny rés keletkezett azzal, hogy az AP hírügynökség irodát nyithatott Phenjanban. Észak-Korea a legutóbbi listán, 2006-ban még az első helyen szerepelt.
Szíriában és Iránban viszont jelentősen szigorodott a cenzúra, ami a két országban jelentkező társadalmi elégedetlenségnek tudható be. Szíria kitiltotta a külföldi újságírókat, a helyi riporterek mozgását pedig erősen korlátozza. Iránban honlapokat tiltottak le, újságírókat börtönöztek be, hogy ezzel is korlátozzák az információ áramlását.
Egyenlítői-Guineával kapcsolatban a jelentés megállapítja, hogy az afrikai országban a sajtó ellenőrzését közvetlenül vagy közvetve az elnök gyakorolja.
Üzbegisztánban nincs független sajtó, a külföldnek dolgozó újságírókat zaklatják és üldözik - mutat rá a szervezet. Mianmarban a politikai reformok egyelőre nem terjednek ki a szigorú cenzúratörvényekre. Szaúd-Arábiában a politikai elégedetlenség miatt szorítottak a korlátozásokon.
Kubában a kommunista párt teljes egészében ellenőrzi az ottani médiát. Fehéroroszországban a legutóbbi leszámolás azt is illegalitásba kényszerítette, ami megmaradt a független médiából- állapította meg a jogvédő szervezet.