2012. május. 02. 11:21 MTI Utolsó frissítés: 2012. május. 02. 11:14 Világ

Jogvédők: tíz országban különösen kemény a cenzúra

A Sajtószabadság Világnapja alkalmából a Bizottság az Újságírók Védelmére nevű jogvédő szervezet tíz olyan országot tüntetett fel kedden nyilvánosságra hozott listáján, amelyek különösen szigorúan cenzúrázzák a sajtót. Ebből a szempontból Eritrea áll az élen.

Szorosan követi az afrikai országot Észak-Korea, Szíria és Irán. A szervezet értékelése szerint ehhez az országcsoporthoz tartozik még Egyenlítői-Guinea, Üzbegisztán, Mianmar, Szaúd-Arábia, Kuba és Fehéroroszország is.

A New York-i székhelyű szervezet 15 szempontot figyelembe véve állította össze a listát. Ezek között van az internetes hozzáférés megakadályozása, a felvételkészítés korlátozása, a magánkézben lévő vagy független média hiánya, az újságírók mozgásának korlátozása.

Eritreában Iszajasz Afeverki elnök vaskézzel irányítja a sajtót, külföldi újságírók nem léphetnek be az ország területére, a hazai médiát teljes egészében a kormány ellenőrzi – olvasható a jogvédők indoklásában.

Megállapítják, hogy Észak-Koreában némi előrehaladás történt. A még ma is nagyon titkolózó ország cenzúráján egy piciny rés keletkezett azzal, hogy az AP hírügynökség irodát nyithatott Phenjanban. Észak-Korea a legutóbbi listán, 2006-ban még az első helyen szerepelt.

Szíriában és Iránban viszont jelentősen szigorodott a cenzúra, ami a két országban jelentkező társadalmi elégedetlenségnek tudható be. Szíria kitiltotta a külföldi újságírókat, a helyi riporterek mozgását pedig erősen korlátozza. Iránban honlapokat tiltottak le, újságírókat börtönöztek be, hogy ezzel is korlátozzák az információ áramlását.

Egyenlítői-Guineával kapcsolatban a jelentés megállapítja, hogy az afrikai országban a sajtó ellenőrzését közvetlenül vagy közvetve az elnök gyakorolja.

Üzbegisztánban nincs független sajtó, a külföldnek dolgozó újságírókat zaklatják és üldözik - mutat rá a szervezet. Mianmarban a politikai reformok egyelőre nem terjednek ki a szigorú cenzúratörvényekre. Szaúd-Arábiában a politikai elégedetlenség miatt szorítottak a korlátozásokon.

Kubában a kommunista párt teljes egészében ellenőrzi az ottani médiát. Fehéroroszországban a legutóbbi leszámolás azt is illegalitásba kényszerítette, ami megmaradt a független médiából- állapította meg a jogvédő szervezet.

Hirdetés
Itthon Bábel Vilmos 2025. január. 07. 14:32

„Azt mondta, el kellene mennem Indiába” – Orbán ájurvédikus gyógyító ismerőse Keralába közvetít ki magyar betegeket

Orbán Viktor egy indiai származású, Magyarországon élő ájurvédikus gyógyító oldalán tűnt fel az indiai Kerala államban, akiről azt mondja, ismeri, de azt már nem árulja el, honnan. Orbán azt is mondta: nem egészségügyi kezelés miatt utazott ki. Nem messze onnan, ahol a miniszterelnök nyaral, van egy ájurvédikus klinika, ahova az indiai ismerőse Magyarországról közvetít betegeket kezelésre. Felhívtuk a klinikát, és beszéltünk valakivel, akit a gyógyító oda közvetített volna kezelésre.