2012. április. 25. 19:35 MTI Utolsó frissítés: 2012. április. 25. 19:34 Világ

Franciaország szerint katonai beavatkozás is kellhet Szíriában

Az ENSZ Biztonsági Tanácsának (BT) mérlegelnie kell egy nemzetközi katonai beavatkozás engedélyezését Szíriában, ha Bassár el-Aszad elnök rezsimje továbbra sem tartja be a korábban elfogadott béketervet - közölte szerdán Alain Juppé francia külügyminiszter, miután a közel-keleti ország ellenzékének tagjaival találkozott Párizsban.

Juppé szerint a Kofi Annan nemzetközi különmegbízott által kidolgozott, mindkét szembenálló fél által elfogadott béketervet "súlyosan megsértették". Közölte, "esélyt kell adni a békéltetésnek", de ennek feltétele, hogy két héten belül legalább 300 nemzetközi megfigyelő érkezzen Szíriába.

A külügyminiszter hangsúlyozta, május 5-én - amikor Annan közzéteszi következő jelentését a békefolyamatról - eljön "az igazság pillanata". "Ha (az ENSZ-misszió) nem működik, nem engedhetjük, hogy a (szíriai) rezsim dacoljon velünk" - szögezte le. Juppé elmondta, hogy Franciaország "a tragédia megállításának érdekében" tárgyalásokat folytatott más nagyhatalmakkal az ENSZ Alapokmány hetedik fejezetének aktiválásáról. 

A hetedik fejezet a nemzetközi béke és biztonság felügyeletével bízza meg a Biztonsági Tanácsot, amely ezen célok érdekében katonai akciót is elrendelhet. A hetedik fejezet aktiválására Hillary Clinton amerikai külügyminiszter is utalt a múlt héten, ám a BT-ben vétójoggal rendelkező s a korábbi Szíriával kapcsolatos ENSZ-határozatok elfogadását megakadályozó Oroszország és Kína valószínűleg nem támogatna egy hetedik fejezet szerinti döntést.

Az ENSZ BT szombaton határozott az UNSMIS (United Nations Supervision Mission in Syria) névre keresztelt 300 fős fegyvertelen megfigyelői misszió Szíriába küldéséről. Jelenleg mindössze 11 kéksapkás van a közel-keleti országban, egy további 30 fős kontingens a hét végén érkezik majd meg. A misszió telepítését nehezíti, hogy Damaszkusz nem hajlandó beengedni az Aszad ellenzékét támogató "Szíria barátai" országcsoport tagjainak - többek között az Egyesült Államok, Franciaország, Nagy-Britannia, Németország, valamint Szaúd-Arábia, Katar és Törökország - képviselőit.

Annan terve szerint április 12-én tűzszünetnek kellett volna életbe lépnie, de a harcok azóta is folytatódtak Szíriában. Az ENSZ adatai szerint a 13 hónapja tartó erőszak során több mint 9 ezer ember vesztette életét.

Hirdetés
hvg360 Mátraházi Zsuzsa 2025. január. 10. 19:30

Sabján Adrienn kajatortacukrász: „Olyasmit nem vállalok el, amit jobb, ha nem látnak a hűtőbe bekukucskáló gyermekeim”

Jól fizető szakmából piaci szempontból a legrosszabbkor váltott, mégis sikerre vitte vállalkozását. Furcsán indult, de a hermelintorta sem fogott ki rajta. Megküzdött „véres” feladattal is, de nemet mondott a szülést ábrázoló tortára. Elárulja, hogy már nem igazán szereti az édességet, de persze mindent megkóstol, amit készít, és a versenytársak termékeit is elemeznie kell. HVG-portré.