Világ MTI 2012. április. 21. 18:00

Szíria: háromszázzal nőhet az ENSZ-megfigyelők száma

Az ENSZ Biztonsági Tanácsa szombaton határozatot fogadott el arról, hogy 300 megfigyelőt küldhetnek Szíriába a tűzszünet ellenőrzésére.

Az egyhangúan elfogadott határozat előirányozza, hogy 300 fegyvertelen megfigyelőt küldenek a közel-keleti országba, három hónapra. A megfigyelői misszió működésének megkezdéséről a dokumentum szerint a világszervezet főtitkára, Ban Ki Mun dönt. A határozatban emlékeztetnek, hogy a szíriai kormány és az ellenzék közötti erőszakos cselekmények változatlanul tartanak.

AP / TV

A mostani a második olyan BT-határozat, amelyet a testület egyhangúan fogadott el a több mint 13 hónap óta tartó kormányellenes felkelés óta. Korábban Oroszország és Kína ellenállása megakadályozta a különböző tervezetek jóváhagyását.

A szombaton elfogadott határozatot Oroszország és az Európai Unió dolgozta ki, az első értékelések szerint az kölcsönös kompromisszumokat tartalmaz. Orosz nyomásra nincs benne az az európai követelés, hogy a közel-keleti országgal szemben nem katonai jellegű szankciókat léptessenek életbe, ha a szíriai rezsim nem vonja vissza csapatait, illetve nehézfegyvereit a városokból.  

Ugyanakkor a határozat  magában foglalja azt az európai követelést, hogy a megfigyelők szabadon mozoghassanak Szíriában. A dokumentum ezzel kapcsolatban ugyanakkor nyitva hagyta azt a kérdést, hogy ez miként történhet majd. A damaszkuszi rezsim előzetesen ahhoz ragaszkodott, hogy szíriai helikopterekkel szállítsák őket, ami általános vélekedés szerint egyes területek spontán ellenőrzését lehetetlenné tenné.

A Biztonsági Tanács egy héttel ezelőtt már felhatalmazást adott egy előkészítő feladattal ellátott, kis megfigyelői csoport Szíriába küldéséről. Az előőrs már megérkezett a közel-keleti országba.

Hirdetés
Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.