2012. április. 17. 14:49 MTI Utolsó frissítés: 2012. április. 17. 14:48 Világ

Szíria: segítséget kért az EU-tól az ENSZ-főtitkár

Helikoptereket és repülőgépeket kért az Európai Uniótól Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár a nemzetközi szervezet szíriai megfigyelői missziójához - közölte kedden Luxemburgban a dél-koreai diplomata. "Úgy gondolom, hogy az EU vezetése pozitívan viszonyul (a felvetéshez)"- mondta a főtitkár, miután találkozott Jean-Claude Juncker luxemburgi kormányfővel.

Az ENSZ Biztonsági Tanácsa szombaton döntött egy 30 fős fegyvertelen megfigyelő csoport Szíriába küldéséről. A megfigyelő misszió a szíriai kormány és az ellenzék fegyveres csoportjai között életbe lépett törékeny tűzszünet betartását ellenőrizné, tagjainak száma a tervek szerint később 250 főre nőhet.

"Fel kell tenni a kérdést, hogy elegendő-e 250 megfigyelő. Úgy vélem, a jelenlegi helyzet és az ország méretének fényében nem - mondta Ban - Ezért nagyon jelentős mobilitásra lesz szüksége a missziónak".

Ban az esetleges uniós segítségről hétfőn Brüsszelben folytatott tárgyalásokat Herman Rompuyjel, az Európai Tanács elnökével, José Manuel Barrosóval, az Európai Bizottság vezetőjével és Catherine Ashtonnal, az EU külügyi főképviselőjével is. "Arról beszéltünk, hogy az EU képes-e a mobilitás biztosításához szükséges eszközöket, például repülőgépeket és helikoptereket a rendelkezésünkre bocsátani" - mondta kedden Luxemburgban.

A szíriai helyzettel kapcsolatban közölte: az első megfigyelőcsoport megerősítette, hogy "egyes elszigetelt esetekben sajnos sor került erőszakra" a fegyvernyugvás életbe lépése óta, de "összességében betartják a tűzszünetet". Az ENSZ-megfigyelők fegyveres védelme egyelőre nincs napirenden, az a szíriai kormány feladata - tette hozzá.

Hirdetés
hvg360 Hamvay Péter 2024. november. 28. 15:20

Magyar Péter a politikai sárm iskolapéldája – interjú Sonnevend Júlia amerikai-magyar médiaszociológussal

A sárm, amivel korunk politikusainak egy része él, azt sugallja, hogy „olyan vagyok, mint te, úgy gondolkodom, úgy élek, mint te<strong>”</strong>, még akkor is, ha ez nincs is így – mondja Sonnevend Júlia. Az amerikai-magyar médiaszociológust a témában írt sikerkönyvéről, Orbán Viktorról, Magyar Péterről, Kim Dzsongunról és az egyesült államokbeli karrierjéről kérdeztük.