"Csodálatra méltó bátorságról" tett tanúbizonyságot Tulassay Tivadar, a Semmelweis Egyetem rektora, amikor a "fennálló magyar rendszerrel" szemben fellépve hozzájárult Schmitt Pál volt köztársasági elnök kisdoktori címének visszavonásához - írja szerkesztőségi véleményében a Nature, a világ egyik legismertebb tudományos magazinja.
Schmitt Pál azután kényszerült lemondásra, hogy plagizált 1992-es kisdoktori disszertációjában (amelyet a lap PhD dolgozatnak nevez) - idézi fel szerkesztőségi véleményében a Nature magazin. A Becsületes munka című írás Tulassay döntését méltatva azt írja, a rektor személyes felelősségének tekintette az egyetem kisdoktori cím visszavonásáról szóló döntését.
A Nature is párhuzamot von Schmitt ügye és Karl-Theodor zu Guttenberg egykori német védelmi miniszter plágiumbotránya között. A volt magyar államfőhöz hasonlóan Guttenberg először megpróbálta tagadni a vádakat, aztán jelentéktelennek beállítani őket, mindezt úgy, hogy erőteljes politikai támogatást élvezett - egészen addig, amíg "a becsületes doktori-tulajdonosok" mozgalmának tiltakozásai tarthatatlanná tették a helyzetét.
Sok kelet-európai országban a tudományos címek megszerzése határozott előnyt jelent a politikai karrierhez és néhány ambiciózus politikus egyértelműen nem tekinti problémának, ha csalással szerzi meg azt - teszi hozzá a Nature.
"Köszönetet mondhatunk a plágiumvadászoknak - bármilyen egyéni érdekek is vezessék őket - azért, hogy felfedték a becstelenséget a minket kormányzók között és hogy megvédték a a doktori cím becsületét" - írja a lap, amely szerint ezekben a napokban csak azok a tudományos címek lehetnek biztonságban, amelyek becsületes munkával készültek.