Timbuktut fenyegetik a tuaregekek
Maliban péntekre három fontos város is az előrenyomuló tuareg felkelők nyomása alá került - közölték ők maguk, illetve helyi lakossági források.
A mali hadseregen fejetlenség uralkodott el a szerdai puccs után, és ezt ki akarja használni a mozgalom - mondta az Azavadi Nemzeti Felszabadítási Mozgalom (MNLA) parancsnokának helyettese, Dilal ag Alserif egy telefoninterjúban.
Közölte, hogy északról indult harcosai Kidal közelében - "már majdnem Kidalban" - járnak, miután attól száz kilométerre délre ellenállás nélkül elfoglalták Anefisz laktanyáját. A kormánykatonák visszavonultak vagy egyszerűen eltűntek a sivatagban - mondta. Magából Kidalból is elmenekült több tucat katona.
A hadsereg legénységi állománya főként a déli országrészből származik, nyelvük és kultúrájuk különbözik a tuaregekétől, akik maguk is hangsúlyozzák, hogy semmi közös nincs bennük a bamakóiakkal. Különbözik a föld, a nyelv, az éghajlat, a kultúra - mondják önállósági törekvéseik alátámasztására.
Egy másik fontos városban, az Anefisztől és Kidaltól délre fekvő Gaóban az önkormányzat vezetője közölte, hogy "vörös riasztást" adtak ki a lakosoknak, mert híre ment, hogy a lázadók már ezen a hétvégén megtámadhatják a települést.
A harmadik veszélybe került hely a sivatagi kereskedelem történetében nagy szerepet játszó Timbuktu. A polgári milícia egyik tagja elmondta, hogy a tuaregek üzentek neki, és közölték velük, hogy el akarják foglalni a várost. A mílícia azt ígéri, hogy helyt fog állni.
Bamakóban egy név nélkül nyilatkozó katonai forrás elismerte, hogy Gaóból kivonult a hadsereg. "Már egyáltalán nincs katonai vezetés. A lázadók el fogják foglalni az északi városokat" - mondta.
Megfigyelők szerint a tuareg felkelés a líbiai belső konfliktus egyik külső következménye, mert nagy számban tértek haza Maliba a Kadhafi-rendszer hadseregében szolgáló, a líbiaiak által gyűlölt zsoldos katonák, akik rengeteg fegyvert is magukkal vittek, és ez az önrendelkezésre vágyó törzs komoly megerősödéséhez vezetett.