2012. március. 22. 09:45 MTI Utolsó frissítés: 2012. március. 22. 09:46 Világ

Aggódnak a franciák a mali katonai puccs miatt

Párizs azt akarja, hogy Maliban a lehető leghamarabb tartsanak választásokat - közölte csütörtökön Alain Juppé francia külügyminiszter, miután az északnyugat-afrikai országban zendülő katonák elfoglalták az elnöki palotát, az állami tv-t, a rádiót, és átvették a hatalmat.

Az Europe 1 rádiónak nyilatkozva Juppé elítélte a katonai hatalomátvételt, és az alkotmányos rend helyreállítását követelte. Véleménye szerint mielőbb meg kell tartani a választásokat, hogy Mali népe kifejezhesse akaratát. Maliban, az egykori francia gyarmaton április 29-ére tűzték ki az elnökválasztás első fordulóját. 

Amadou Toumani Touré elnök sorsa egyelőre ismeretlen. A puccsisták ugyanakkor ünnepélyesen megfogadták, hogy visszaemelnek a hatalomba egy demokratikusan megválasztott elnököt, miután megvalósul a nemzeti egység és az ország területi integritása. A zendülők állításuk szerint azért hajtottak végre államcsínyt, mert úgy vélik, a Touré vezette hatalom alkalmatlan arra, hogy kezelje a Mali északi részén kialakult válságot. 

A mali hadseregben jelentősen fokozódott az elégedetlenség amiatt, hogy az ország északi részén a szeparatista tuareg törzsekkel harcoló katonák utánpótlása hiányos volt, a harcoló egységek nem kaptak elég fegyvert és élelmiszert. Az elesett katonák özvegyeit nem kárpótolták. 

Szerdán olaj volt a tűzre, hogy Saddio Gassama tábornok egy katonai táborban mondott beszéde nem adott kielégítő választ a legénységi állomány sérelmeire, a besorozott újoncok lövöldözni kezdtek, majd kőzáport zúdítottak a miniszter távozó autójára. A zendülő katonák délutánra már ostrom alá vették az állami televízió Bamako központjában lévő székházát.

Hirdetés
hvg360 Medvegy Gábor 2024. november. 30. 15:00

Egy vérző ország minden gondja a lelkében – a mai propagandisták is megirigyelhetik, ahogy anno a magyar kormányfőről írtak

Harcolhattak volna robotzsaruval Horthy Miklós merénylői ellen száz évvel ezelőtt? A válasz meglepő módon majdnem igen, de ez még semmi. Az 1924 novemberében megjelent lapok meghökkentő híreiből válogattunk, amelyekből kiderül, hogy a vasútra mindig lehetett panaszkodni, a parlamenti zsidózás pedig nem sértett illemet akkoriban. A templomba járó nők kivágott, áttetsző ruhái ellenben igen.