Mindennaposak a kínzások az afgán börtönökben egy jelentés szerint
Mintegy tucatnyi afgán börtönben mindennaposak a kínzások - állítja egy független afgán emberjogi bizottság.
Az afgán titkosszolgálat (NDS) kilenc büntetés-végrehajtási intézete mellett a rendőrség több fegyháza érintett az ügyben a bizottságnak a napokban nyilvánosságra hozott jelentése szerint. A kínzási módszerek között szerepel az ütlegelés, a fellógatás, az elektrosokk, a szexuális erőszak, valamint egyéb fizikai és lelki bántalmazások. Mindezek célja, hogy a fogolyból vallomást, vagy egyéb lényegi információt csikarjanak ki.
Már az ENSZ októberi jelentése is kifogásolta a "módszeres kínzásokat" öt afgán börtönben. A dokumentumban kiemelték, hogy az NDS fegyházaiban raboskodók 46 százaléka számolt be a kínzáshoz hasonló kihallgatási módszerek alkalmazásáról. Az érintett öt börtönből négy az emberjogi bizottság listáján is szerepel.
A testület azt is kifogásolta, hogy hiányzik az átláthatóság a foglyok áthelyezésénél. A bizottság legalább három olyan esetről tud, amikor a nemzetközi haderőhöz (ISAF) nem tartozó amerikai katonák az NDS kandahári fogházába szállítottak át rabokat, ahová az ISAF egyébként már küld foglyokat. Az érintetteket ott is megkínozták.
A jelentés Kabult is bírálta, mivel a kínzásban részt vevő biztonságiakat inkább áthelyezte, ahelyett, hogy elbocsátotta és felelősségre vonta volna őket. A beszámolóban felsorolt vádakat az afgán titkosszolgálat, valamint a belügyminisztérium is visszautasította. Ugyanakkor a rendőrség vizsgálatot indított az ügyben, az Egyesült Államok kabuli nagykövetségén pedig közölték, hogy "komolyan veszik a feltételezéseket, és tájékozódnak". Az ISAF elmondta, hogy egy csoportot állít össze a fogvatartottak körülményeinek kivizsgálására a bizottság által említett börtönökben.
Az Egyesült Államok és Afganisztán március elején megegyezett, hogy Kabul hat hónapon belül átveszi az afgán Guantánamóként emlegetett bagrami amerikai fegyház feletti ellenőrzést. Az afgán erők a tervek szerint 2014 végétől viselik majd a teljes felelősséget az ország biztonságáért a kivonuló nemzetközi haderő helyett.