2012. március. 16. 11:50 MTI Utolsó frissítés: 2012. március. 16. 11:28 Világ

Ellenzékiek foglaltak el egy kubai templomot

A kubai rendőrség távozásra bírta azokat a kubai ellenzékieket, akik szerdára virradóra foglalták el a havannai Nuestra Senora de la Caridad bazilikát, és azt követelték, hogy a pápa hallgassa meg őket. A 13 templomfoglaló nem tanúsított ellenállást. Jaime Ortega bíboros, Havanna érseke kérte a rendőrök segítségét.

A rendőrök csütörtök késő este küldték el a templomfoglalókat, és előzetesen biztosították az egyházat, hogy fegyvertelenül hajtják végre az akciót. Az aktivistákat először a rendőrőrsre kísérték, majd hazavitték őket. Orlando Marquez egyházi szóvivő szerint az ellenzékiek ellen eljárást indítanak.

A nyolc férfi és öt nő először azt akarta, hogy XVI. Benedek katolikus egyházfő március 26-28-i kubai útján fogadja őket, később azonban már azt követelték, hogy a pápa járjon közben sérelmeik ügyében a kubai kormánynál.

Fred Calderon, a csoport szóvivője elmondta: azt szerették volna, ha a pápa beszél a hatóságokkal a bebörtönzött politikai foglyok elengedéséről, az utazási tilalmak feloldásáról, valamint egy átmeneti kormány létrehozásáról és a kommunista uralom felszámolásáról.

Az érseki hivatal korábban nyilvánosan helytelenítette az ellenzékiek akcióját. "Senkinek sincs joga ahhoz, hogy politikai lövészárokká alakítsa át templomainkat" - olvasható a kubai katolikus egyház közleményében. Marquez "jogtalannak és tiszteletlennek" nevezte az akciót, amelyet több jeles ellenzéki is bírált.

A katolikus egyház 2010-ben egyszer már közbenjárt Havannánál a politikai foglyok ügyében, és ennek köszönhetően 75 ellenzékit engedtek szabadon, akiket 2003-ban börtönöztek be.

Hirdetés
hvg360 Keresztes Imre 2024. november. 29. 16:30

Kiejtheti a diplomáciai körforgásból Netanjahut a hágai elfogatóparancs, hiába ítélte el azt az USA és sok más ország

A Benjamin Netanjahu kormányfő elleni jogi fenyegetettség korlátok közé szorítja Izraelt. Még akkor is, ha az ICC által háborús bűnök miatt kiadott letartóztatási parancsot több állam – köztük Magyarország – elítélte. Közben odahaza korrupciós ügyének újabb felvonásával szembesül az izraeli miniszterelnök.