Újra a panaszhonlap miatt kritizálják a holland kormányfőt
Az Európai Parlament frakciói bírálták a holland kormányfőt, amiért nem határolódik el a holland Szabadságpárt idegenellenes honlapjától. "A holland kormány hallgatása teljességgel elfogadhatatlan" - mondta kedden Strasbourgban Guy Verhofstadt korábbi belga miniszterelnök.
A szélsőjobbos Geert Wilders pártja nemrég az interneten keresztül felszólította Hollandia lakosságát, hogy egy erre a célra létrehozott honlapon jelentse a kelet-európai bevándorlók által elkövetett törvénysértéseket. A Szabadságpárt nem tagja a holland kormánynak, de külső támogatása nélkül Rutte kabinetje nem rendelkezik többséggel a parlamentben.
"A szabad véleménynyilvánításhoz fűződő jog nem jelenti azt, hogy bárkiről bármit lehet mondani" - szögezte le a vitában Nicolai Wammen, Dánia Európa-ügyi minisztere.
Viviane Reding, az EU jogi biztosa szerint "elfogadhatatlan, hogy uniós államok polgárai idegenellenes és intoleráns kijelentések céltábláivá válnak csupán azért, mert egyik EU-tagországból a másikba költöztek". Reding egyúttal úgy vélte: a holland hatóságok feladata, hogy megvizsgálják, mennyiben van összhangban a honlap a holland és az európai joggal.
A kereszténydemokrata Európai Néppárt frakcióvezetője is élesen bírálta Rutte magatartását. "Mit üzen nekünk a (holland) kormányfő, amikor vonakodik elítélni az inkriminált honlapot?" - tette fel a kérdést Joseph Daul.
A szociáldemokraták frakcióvezetője ehhez hozzátette: "Rutte úr, továbbra is várjuk egyértelmű elhatárolódását." Hannes Swoboda szerint Rutte hallgatása csakis azzal magyarázható, hogy kormánya a PVV "túsza". "Ezek egy ágyban fekszenek" - fogalmazott az osztrák EP-képviselő.
A vitában a jobbikos Morvai Krisztina azt a kérdést tette fel Swobodának, vajon elgondolkoztak-e a szocialisták azon, hogy az európai népek közötti ellenségesség növekedését az Európai Unió mint "teljesen mesterséges" képződmény léte okozza. Válaszában a szocialista frakcióvezető kifejtette: az európai népek és nemzetek nem ellenségesek egymással, hanem csupán néhány politikai erő próbál ilyen ellenségességet szítani.
A vitához benyújtott írásbeli állásfoglalásában az MSZP-s Göncz Kinga leszögezte: nemcsak azt várják el a holland kormánytól, hogy ítélje el a Szabadságpárt minden idegenellenes, gyűlöletkeltő akcióját, és a diszkrimináció minden formáját, de azt is, hogy "a tényeknek megfelelően tájékoztassa a lakosságot arról, hogyan járulnak hozzá az ország gyarapodásához a külföldi, köztük a kelet- és közép-európai bevándorlók".
A szocialista EP-képviselő utalt azokra a holland gazdaságkutatási adatokra, amelyek szerint "egy lengyel vagy magyar munkás, aki tartósan Hollandiában dolgozik, évi 24 ezer euróval járul hozzá a kincstár bevételeihez".
"Négy éve a jobboldali holland kormány külügyminisztere elhatárolódott a Wilders-párt iszlámot lejárató filmjétől. Akkor a kormány még nem függött egy radikális, szélsőséges párttól. A mai jobboldali kisebbségi kabinet azonban nem hajlandó elítélni a honlap létrehozását. Mert azon múlik a sorsa, hogy támogatást kap-e Geert Wilderstől és társaitól, akik a muzulmán bevándorlók után most az új tagállamok polgárait veszik célba" - állapította meg Göncz Kinga.
Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke már a hónap elején elfogadhatatlannak nevezte a holland Szabadságpárt kelet-európai bevándorlók ellen létesített panaszoldalát. Az Európa Tanács főtitkára korábban ugyancsak felszólította a holland kormányt, hogy "határolódjon el" a panaszhonlaptól, tíz kelet-közép-európai állam hollandiai nagykövete pedig nyílt levélben fejezték ki aggodalmaikat az ügyben.