Százhatvan gyerek kapott ólommérgezést egy kínai városban
Összesen százhatvan gyereknél állapítottak meg ólommérgezést a dél-kínai Kuangtung tartomány egyik településén a környező gyárakból származó mérgező anyagok miatt - számolt be vasárnap a Hszinhua állami hírügynökség. A Tungtang városban elvégzett vérvizsgálatok során az ólom magas szintjét mutatták ki, amely a levegőből és a szennyezett élelmiszerekből került az emberi szervezetbe. A városban amúgy is magas az ólom szintje, mert a város ólom- és cinkércben gazdag területen fekszik.
A hírügynökség anyagában nem sorolta fel azokat a gyárakat, amelyek felelősek a magas ólomszintekért. A múlt hónapban 531 embernél végeztek vérvizsgálatot a településen.
Kínában nem ritka a tömeges ólommérgezés, és a környezet súlyos szennyezettsége korábban is heves tiltakozásokat váltott ki a megbetegedett gyermekek szüleiből. Az ólommérgezés idegrendszeri, izom- és szaporodószervi gondokat okoz, károsítja a vérképző szerveket, csökkenti számos létfontosságú enzim működését. A gyerekeknél akadályozza a tanulást és viselkedési zavarokat okoz.
A széles körű tiltakozások hatására a központi kormány megígérte, hogy felszámolják az ólomszennyezést. Egy ipari testület tavaly májusban közölte, hogy Kínában a következő 2-3 évben be kellene zárni az akkumulátorgyárak háromnegyedét. Kína a világ legnagyobb felhasználója az újra feldolgozott ólomnak, amelynek 70 százalékát akkumulátorokba építik be.
Három évvel ezelőtt heves tiltakozások robbantak ki az országban egy olvasztóüzemnél, amelyet felelősnek tartottak azért, mert több mint 600 gyerek kapott ólommérgezést. A felháborodott emberek teherautókat borítottak fel, kerítéseket döntöttek le, megfékezésükre rendőröket kellett kivezényelni.