Világ MTI 2012. február. 28. 12:52

Tokió evakuálását fontolgatták a fukusimai atombaleset idején

Titokban Tokió evakuálásnak lehetőségét is számba vették a japán hatóságok a tavaly Fukusimában bekövetkezett atomkatasztrófa legrosszabb napjaiban, miközben mindent megtettek, hogy a valódinál kisebbnek tüntessék fel a bajt a közvélemény előtt - derült ki egy független alapítvány vizsgálatából.

A Rebuild Japan Initiative Foundation (RJIF) nevű, a közelmúltban alapított szervezet kezdeményezésére egy 30 fős, egyetemi professzorokból, újságírókból és ügyvédekből álló csoport hat hónapon át több mint 300 emberrel - köztük a balesetet szenvedett atomerőmű vezetőivel illetve Naoto Kan akkori kormányfővel - készített interjút, hogy reális képet kapjon arról, miként reagáltak az illetékesek valamint a szigetország vezetői a fukusimai atomerőmű kettes reaktorának végzetes meghibásodására. "Kevésen múlott, hogy nem következett be a legrosszabb" - foglalta össze a kutatás eredményét Joicsi Funabasi, a vizsgálatot végző szervezet alapítója, az Asahi Simbun című napilap korábbi főszerkesztője.

Amikor a szerencsétlenséget követő néhány napban kisebb hidrogénrobbanások rázták meg a fukusimai kettes reaktort, a hatóságok valamint reaktor üzemeltető Tokyo Electric Power (Tepco) elkezdték fontolgatni az atomerőmű teljes evakuálást - olvasható a RJIF előzetes jelentésében. Ez a lehető legrosszabb ötlet volt, mivel így az események irányíthatatlanná váltak volna, még több radioaktív anyag került volna a légtérbe, s így a környező atomerőművekből is ki kellett volna menekíteni a munkásokat. "Elveszítenénk a másik fukusimai, illetve a tokai-i erőművet is. Ebből pedig egyenesen az következne, hogy elveszítjük Tokiót" - vázolta fel a lehetőségeket az evakuálásról folytatott megbeszéléseken az akkori kabinetfőnök, Jukio Edano.

Erőmű Fukusimában
AP

A kormányfő azonban március 15-én váratlanul megjelent a Tepco központjában, ahol a vezetők éppen a sérült fukusimai reaktor dolgozóinak kimenekítéséről tárgyaltak, s meggyőzte az üzemeltetőt, hogy ne rendelje el a teljes evakuálást. A kormány hivatalos vizsgálata szerint Kan csupán félreértette a Tepco szándékait, s szó sem volt a reaktor őrizetlenül hagyásáról, a RJIF kutatócsoportja által készített interjúkból azonban kiderült, hogy a cég az összes dolgozót visszarendelte volna a sérült létesítményből. A jelentés készítői a tárgyalás legtöbb részvevőjét meginterjúvolták, de a Tepco felsővezetői elzárkóztak a válaszadás elől.

"Kan kormányfőnek voltak tévedései és rossz döntései. De azzal, hogy beviharzott a Tepco központjába, és követelte, hogy ne adják fel, megmentette Japánt" - mondta a vizsgálatot kezdeményező Funabasi, aki szerint a kormány főként azzal követett el hatalmas hibát, hogy a pánik elkerülésének érdekében mind az ország lakosai, mind külföldi szövetségesei, így az Egyesült Államok elől is titkolta a baleset valódi lehetséges következményeit és a kockázatokat. Funabasi éppen ezért érezte szükségesnek, hogy egy független szervezet is megvizsgálja az atomkatasztrófát követő intézkedéseket. Az ilyen vizsgálatok meglehetősen ritkák Japánban, ahol a emberek általában elfogadják a hivatalos álláspontot is.

Hirdetés
Élet+Stílus Galicza Dorina 2024. december. 28. 20:00

Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot

Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.