2012. február. 27. 11:05 hvg.hu Utolsó frissítés: 2012. február. 27. 11:11 Világ

A Washington Postban sürgetik a SZER magyar adásának újraindítását

Magyarország nyugati típusú, többpárti demokráciájának bukásával eljött az ideje, hogy az USA újraindítsa a Szabad Európa Rádió (SZER) magyar adásának sugárzását - írja a Washington Post véleményoldalán hétfőn megjelent közös cikkében Mark Palmer volt amerikai nagykövet, Haraszti Miklós, az EBESZ volt sajtószabadság-képviselője és Charles Gati, a Johns Hopkins Egyetem professzora.

"Komoly" indokok szólnak amellett, hogy a SZER 1993-ban megszűnt magyar adása ismét elinduljon - írja a Washington Post hasábjain közzétett közös véleménycikkében Palmer, Haraszti és Gati.

Elsőként "a magyar sajtószabadság jelenlegi haldoklását" emelik ki a szerzők, amely szerintük egyébként minden más szabadságjog "gyökere és nagyszerű gyümölcse". Másodsorban felhívják a figyelmet Európa elmúlt századának egyik tanulságára, amely szerint a nacionalista kormányok műsorsugárzási monopóliumai nemzetközi feszültségekhez és konfliktusokhoz vezetnek. Az Orbán-kormány antidemokratikus intézkedései arra bátoríthatják a közeli Szlovákia és Románia politikusait, hogy átvegyék a külföld-ellenes nézetek és a szabad viták közszolgálati adásokban való megtagadásának elegyítését.

Harmadrészt, az USA ellen irányuló közelmúltbeli magyar és orosz támadások hasonlóságainak ismeretében Magyarország akár Vlagyimir Putyin orosz alkotmányos diktatúrájának első előretolt ideológiai állása lehet - írják a szerzők. Hozzátették, hogy az EU magyarországi demokratikus deficitről szóló figyelmeztetéseit is támogató Washingtonnak a Közép-Európában egyre erősödő tekintélyelvűség ellen is lépéseket kellene tennie, mielőtt az trenddé válik.

Az írás kitér Orbán Viktor Nyugattal kapcsolatos konfrantatív politikájára, amely erős ellentétben áll az orosz és kínai tekintélyelvű rendszerekhez való viszonyával. A magyar kormányfő "kedvesen beszél a keleti szelekről", viszont "a Nyugat hanyatlását" jósolja - teszik hozzá.

A szerzők szerint az elmúlt hetekben az Orbán Viktor vezette kormány gyakran intézett támadásokat a nyugati média - különösképpen a CNN - ellen a magyar demokrácia "siralmas" állapotáról szóló jelentések miatt . A magyarok továbbra is nézhetik a CNN-t, bár január óta a legnagyobb hazai kábelszolgáltató csomagajánlatában a CNN már nem szerepel - írják. A Klubrádió szerintük még ilyen szerencsés sem volt, "a kormány egypárti Médiatanácsa" ugyanis a hallgatók, Hillary Clinton amerikai külügyminiszter és az EU tiltakozása ellenére sem újította meg a rádiócsatorna sugárzási engedélyét. Hacsak az utolsó pillanatban nem döntenek másként, a Klubrádió műsora tavasszal elhallgat.

Egy új magyar rádiócsatorna a tehetséges újságírók és szerkesztők segítségével a minőségi újságírás központjává válhatna - véli Palmer, Haraszti és Gati, akik szerint viszont az újrainduló Szabad Európa Rádiónak nem kellene visszatérnie a hidegháborús időszak konfrontációs lelkületéhez és nem lenne szabad olyan ellenzéki adóvá válnia, amely csak a hivatalos vagy félhivatalos médiából kimaradó "rossz hírekről" számol be.

Amikor úgy tűnt, hogy a többpárti demokrácia és a szabad piac gyökeret eresztett Magyarországon, a SZER látszólag teljesítette a küldetését. "Most ezeket az értékeket hivatalosan is lefokozták, és kiépült egy olyan jogi rendszer, amely lehetetlenné teszi a visszatérésüket még a következő választások után is" - olvasható az írásban, amely szerint az adás újraindítása Magyarországon az igazságos és tisztességes értékek előmozdítása felé tett alapvető fontosságú lépés lehetne, Közép-Kelet-Európa más részein pedig a demokratikus vívmányok megvédését szolgálhatná.

Hirdetés