2012. február. 23. 19:45 MTI Utolsó frissítés: 2012. február. 23. 19:41 Világ

A líbiai foglyokért aggódik az ENSZ főmegbízottja

Komoly aggodalomra ad okot a líbiai lázadókból alakult fegyveres csoportok kezén lévő foglyok sorsa - mondta az ENSZ helyi főmegbízottja. Ian Martin szerint a világszervezetnek kevés lehetősége van arra, hogy felkeresse és megvizsgálja ezeket a nem állami börtönöket.

A főmegbízott emlékeztetett: az államnak lenne a feladata az, hogy vigyázzon a fogva tartott személyek testi épségére, és megakadályozza a kínzásukat.

A volt harcosokat élesen bírálják az emberi jogi szervezetek, és azzal vádolnak közülük egyeseket, hogy megkínozzák a foglyaikat, akiknek a nagy része a megdöntött rendszer híve volt. Főként azért kínozzák őket, mert információkat akarnak kiszedni belőlük - mondta Martin, aki szerint vannak titkos börtönök is, amelyeket senki sem kereshet fel.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.