2012. február. 14. 12:43 MTI Utolsó frissítés: 2012. február. 14. 12:58 Világ

Súlyosabban büntetné Szíriát a német kancellár

A Szíria elleni nemzetközi szankciók fokozása mellett állt ki Angela Merkel német kancellár kedden az Arab Liga főtitkárával, Nabil al-Arabival folytatott berlini megbeszélésén, és támogatásáról biztosította a pánarab szervezetnek a szíriai konfliktus megoldására irányuló törekvéseit.

Az Arab Liga hétvégén olyan szíriai békefenntartó erő létrehozását javasolta, amelyben ENSZ-katonák is részt vennének, Bassár el-Aszad szíriai elnök rezsimje azonban határozottan visszautasította ezt a javaslatot.

A berlini találkozón Merkel méltatta, hogy az Arab Liga határozott álláspontra helyezkedett az Aszad-rezsim emberiesség ellen elkövetett bűncselekményeivel szemben. "Az Európai Unió támogatja ezt a kiállást" - mondta a kancellár, hozzátéve, hogy készek további szankciókkal támogatni a liga álláspontját. Az EU-tagállamok külügyminiszterei a hónap végén vitatják meg a Damaszkusz elleni szankciók további szigorítását.

Arabi ismét a Szíriában zajló vérontás leállítását sürgette. "Az öldöklésnek véget kell vetni" - jelentette ki a német fővárosban a volt egyiptomi külügyminiszter, aki tavaly óta vezeti a 21 országot és a palesztinok képviseletét tömörítő Arab Liga ügyeit.

A liga vasárnapi külügyminiszteri tanácskozásán határozta el, hogy közös békefenntartó erő létrehozását javasolja az ENSZ-nek, emellett felveszi a hivatalos kapcsolatot a szíriai ellenzékkel, amelynek anyagi támogatást is nyújt majd. A pánarab szervezet ugyanakkor felszólította a szíriai ellenzéket, hogy egyesítse sorait. Az új misszió ötletét az Európai Unió támogatta, míg Oroszország úgy vélte: előbb tűzszünetet kellene kötniük a harcban álló oldalaknak.

Hirdetés
hvg360 Lengyel Tibor 2025. január. 02. 14:32

Magyar Péter elszámoltatási programja: nem csak börtönválogatottal fenyeget, stadionnyi embert vonna kérdőre

A rendszerváltás óta sokan ígérték, de hatalomra kerülve vagy bele se kezdtek az elszámoltatásba, vagy nem jutottak szinte semmire. Ami korábban sem volt könnyű, most még nehezebb, hiszen 2010 óta a NER sok területen törvényesítette is a lopást, a célzott közpénz-herdálást. Mégis, Magyar Péter is elszámoltatást tervez: a kishalaknak immunitást ígér, de több ezer, milliárdossá vált embert számonkérne: mibű’?