Az Egyesült Államok hétfőn bezárta damaszkuszi nagykövetségét és kivonta annak maradék személyzetét, miután a szíriai kormány nem volt hajlandó orvosolni a képviselet biztonsági aggályait - jelentette a CNN amerikai külügyminisztériumi vezetőkre hivatkozva.
A médiaértesülést Victoria Nuland, az amerikai külügyminisztérium szóvivője hétfőn hivatalosan is megerősítette. A nagykövetség 17 alkalmazottja, köztük Robert Ford nagykövet hétfőn reggel autókonvojjal, Jordánia irányába hagyta el Szíriát, további két alkalmazott pedig még a múlt héten repülőgépen távozott. A szíriai hatóságokat azután értesítették a lépésről, hogy a követség személyzete átlépte a határt.
A damaszkuszi amerikai nagykövetség személyzetének nagy részét már tavaly kivonták a közel-keleti országból, a diplomataállományt pedig decemberben tovább csökkentették. A misszió bezárása nem jelenti a korlátozott külügyi kapcsolatok megszakítását, csak azt, hogy az Egyesült Államok felfüggesztette diplomáciai tevékenységét Szíria területén. Ford nagykövet a külügyminisztériumból tartja majd a kapcsolatot a szíriai kormánnyal. Az amerikai érdekek képviseletét a lengyel követség fogja ellátni Damaszkuszban. Washingtoni források szerint egyébként várhatóan hamarosan más országok is be fogják zárni a képviseletüket.
A CNN-nek nyilatkozó amerikai diplomáciai illetékesek szerint az állapotok romlása Szíriában lehetetlenné tette a követség működését és a damaszkuszi kormány képességét meghaladja, hogy "az erőszak különböző elemeit ellenőrzés alatt tartsa" az országban.
A misszió biztonságával kapcsolatos aggodalmak azután erősödtek fel Washingtonban, hogy januárban két damaszkuszi biztonsági szervezet irodája előtt is autóbomba robbant, amiben az illetékesek az al-Kaida terrorszervezet keze nyomát látják. Noha az Egyesült Államoknak nincsen közvetlen bizonyítéka arra, hogy a támadások mögött az al-Kaida áll, és nem kapott olyan hírszerzési adatokat sem, amelyek szerint a csoport meg kívánná támadni az amerikai képviseletet, egy vezető amerikai diplomata kijelentette, hogy a nagykövetség "jelentős potenciális célpont".
Az amerikai diplomáciai tárca már januárban kilátásba helyezte a képviselet bezárását és felkérte a szíriai kormányt, hogy erősítse meg a nagykövetség védelmét. A szíriai hatóságok azonban elutasították, hogy korlátozzák a forgalmat egy, az amerikai diplomáciai misszió közelében elhaladó, forgalmas utcán és hogy ugyanúgy akadályokat építsenek a követség köré, ahogy azt több kormányzati épület esetében megtették.
Washington októberben hazarendelte Robert Ford nagykövetet, miután mintegy 100 felfegyverzett tüntető megpróbálta megostromolni azt a damaszkuszi épületet, amelyben Hasszán Abdul Azim ellenzéki vezetővel találkozott. Később a misszióvezető konvoját is megtámadták. A szíriai kormány által alkalmazott erőszakot nyíltan bíráló Ford decemberben tért vissza a szíriai fővárosba.
A washingtoni külügyminisztérium tudomása szerint Szíriában a többször megismételt hivatalos utazási ellenjavallatok nyomán kevés amerikai maradt; többnyire kettős állampolgárok.