Világ Irházi János 2012. február. 06. 15:06

A titkosszolgálaton is múlhat, ki lesz az új román kormányfő

Catalin Predoiu eddigi igazságügyi minisztert nevezte ki ideiglenes miniszterelnöknek Romániában Traian Basescu államfő, miután Emil Boc hétfőn délelőtt bejelentette, távozik tisztségéből. Román lapok szerint technokrata kormány alakulhat az országban – Görögország és Olaszország után immár harmadikként az Európai Unióban.

Emil Boc a kormány hétfő délelőtti ülésén közölte döntését, mint mondta: döntésével csillapítani szeretné a feszült romániai közhangulatot, egyúttal megóvni az ország gazdasági stabilitását. "Lemondtam, mert számomra kevéssé fontos, hogy a székemben maradjak, az ország számára viszont rendkívül fontos, hogy a remények tovább éljenek" - jelentette ki. A tisztséget a 44 éves Predoiu az új kormány megalakításáig tölti be.

Közben a Boc-kormány ma reggeli lemondását követően egyelőre csak a szociáldemokrata-liberális-konzervatív (USL) ellenzéki koalíció jelentette be álláspontját, amellyel részt vesz a déli órákra az elnöki palotába Traian Basescu által összehívott konzultáción. „Már csak két lépés van hátra, hogy Románia megkapja az esélyt egy új, legitim politika vezetésre, s ezek Basescu lemondása és az előrehozott választások kiírása” – nyilatkozta ma délelőtt közös sajtótájékoztatóján Victor Ponta szocdem (PSD) és Crin Antonescu liberális (PNL) pártvezér, akik megerősítették, hogy elmennek az államfői konzultációra és ott ezt a két dolgot kérik majd.

Mit szólnak a magyarok?

A nagyobbik kormánypárt még nem foglalt állást, ami érthető, hisz a pártvezér maga a lemondott Emil Boc. Ám az államfőhöz közel álló Elena Udrea turisztikai és vidékfejlesztési miniszter ma délelőtt új kormányfőről és egy átalakított kabinet lehetőségéről tett említést, vagyis több miniszter is a helyén maradhat. Kelemen Hunor az RMDSZ elnöke, kulturális miniszter az államfői konzultáció előtt nem akart konkrét variációs lehetőségekkel előállni, a múlt héten viszont még ellenezte az előrehozott választásokat, szerinte erről csak a lakosság megkérdezése után kellene dönteni. Igaz, azóta gyökeresen módosult a politikai helyzet, viszont nem kell elfelejteni, hogy az RMDSZ várhatóan szó nélkül elfogadja a Boc-féle PDL változatát.

Emil Boc (balra) távozhat, Traian Basescu kavarhat
AP

Már korábban felvetődött egy szakértői kormány felállítása, a román sajtó vasárnap egész névsort közölt a lehetséges technokrata kormányfőkből, de Adrian Vasilescu, a jegybank kormányzójának egyik legbefolyásosabb tanácsosa szerint erre kevés az esély. Azt már biztosan tudni, hogy maga a kormányzó demokrata-liberálisok a koalícióban fejtették ki nyílt elégedetlenségüket Emil Bockal kapcsolatban, aki Basescu egyik leghűségesebb csatlósának számít, de a párt által megrajzolt forgatókönyv a novemberi, összevont helyhatósági-parlamenti választásokat tekintve váratlanul elbukott a gyakran hatalomkiszolgálónak bélyegzett Alkotmánybíróság múlt heti döntésén.

A PDL-ből kiszivárgott információk szerint ez volt az utolsó csepp a belső hatalmi harcoktól is megosztott pártban, amelynek politikusai már készültek a novemberi kettős megmérettetésre.

Hogy a variációk közül melyik valósul meg, az kizárólag a PDL mellett a titkosszolgálatokra, hadseregre, Alkotmánybíróságra, Korrupcióellenes Ügyészségre döntő befolyással rendelkező Traian Basescu szándékától, forgatókönyvétől függ, a pártokkal való ma déli konzultáció csupán demokratikus színjáték lesz.

Súlyos ár

Tavaly 2011-ben Románia 2,5 százalékos gazdasági növekedést könyvelhetett el, amely az egyik legmagasabb volt az Európai Unióban. Az infláció az utóbbi húsz év legalacsonyabb számait érte el, az euró-lej árfolyam stabil, az államadósság az egyik legalacsonyabb szintű az Európai Unióban, a költségvetési deficit ugyan ellenőrzés alatt áll, de finanszírozható. Mindennek azonban ára volt: az országnak készenléti hitelmegállapodást kelllett kötnie az IMF-fel, amely nagyon kemény takarékossági programot diktált, többek között radikálisan csökkentették a bérek és a nyugdíjak összegét is.

A megszorítások, privatizációs döntések az utóbbi évek legnagyobb demonstrációit gerjesztették Bukarestben és az ország több nagyvárosában. A tüntetéshullám január közepén kezdődött, pár nappal az után, hogy Raed Arafat, az egészségügyi minisztérium helyettes államtitkára lemondott posztjáról a sürgősségi ellátás és a mentőszolgálat tervezett átalakítása és privatizációja ellen tiltakozva. Bár Arafat lemondása után pár nappal, január 13-án Traian Basescu államfő kérésére a kormány visszavonta a sokat bírált törvénytervezetet, a tüntetések folytatódtak, a január 14-15-i hétvégén pedig a fővárosi demonstrálók egy része nekirontott a rohamrendőröknek és Bukarest utcáin elszabadult az erőszak. A tüntetések változó intenzitással azóta is tartanak.

Hirdetés