2012. január. 27. 05:35 MTI Utolsó frissítés: 2012. január. 27. 05:32 Világ

Amerikai katonai missziót küldenek Észak-Koreába

Amerikai katonák utaznak Észak-Koreába a koreai háborúban elesett bajtársaik felkutatására.

A tervek szerint márciusban amerikai katonák utaznak Észak-Koreába, hogy újrakezdjék a kutatást az 1950-1953-ban vívott koreai háborúban elesett, több ezer bajtársuk holtteste után - közölte csütörtökön a Pentagon. 

Az amerikai és az észak-koreai haderő képviselői tavaly októberben állapodtak meg arról, hogy újrakezdik az elesett amerikai katonák maradványainak felkutatását. Az egyezség óta azonban - amelyet akkor a kétoldalú viszony enyhülésének jeleként értelmeztek Washingtonban - az új keresés megkezdésének konkrét dátumát nem közölték.

Kim Dzsong Il észak-koreai vezető december 17-én bekövetkezett halála után a kétoldalú párbeszéd minden szinten megszakadt, beleértve a kommunista ország nukleáris programjáról és az esetleges amerikai élelmiszersegélyről folytatott egyeztetést. A Pentagon közleménye szerint a háborús halottak felkutatását a felek a másik két témától teljesen elkülönítve kezelik. 

A Pentagon becslése szerint Észak-Koreában mintegy 5500 amerikai katona maradványait lehetne még fellelni. Az elesett amerikaiak felkutatása 1996-ban kezdődött, s azt 2005-ben George W. Bush elnök függesztette fel, a kétoldalú kapcsolatok kiéleződése miatt. Máig ez az egyetlen formája az amerikai-észak-koreai katonai együttműködésnek. 

A koreai háború után Washington és Phenjan nem kötött békeszerződést és nem létesített diplomáciai kapcsolatot egymással. Az Egyesült Államok mintegy 28 ezer katonát állomásoztat Dél-Koreában.

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.