Sem Szíriában, sem Iránban nem akar közbelépni a NATO
A NATO nem tervez semmiféle katonai beavatkozást sem Szíriában, sem Iránban – mondta az atlanti szövetség európai főparancsnoka kedden újságíróknak. James Stavridis szerint Szíriával kapcsolatban a NATO-n belül semmiféle tervezés nem folyik, nem készülnek részletes tanulmányok, hanem egyszerűen csak figyelik a helyzet alakulását. Irán esetében az észak-atlanti szövetség "abszolút nem összpontosít” egy lehetséges katonai műveletre – tette hozzá.
"Nekem úgy tűnik, hogy mielőtt a NATO tervbe venne egy (szíriai) beavatkozást, előbb az ENSZ-nek és az Arab Ligának kellene cselekednie" - mondta a főparancsnok, aki Oroszország nemrég hangoztatott vádjaira reagált.
Nyikolaj Patrusev, az orosz nemzetbiztonsági tanács vezetője korábban arról beszélt, hogy információik szerint a NATO-tagállamok "a szíriai ügyekbe való jelenlegi beavatkozásukat közvetlen katonai beavatkozássá szándékoznak átalakítani".
Nyugati diplomáciai források tájékoztatása szerint az Egyesült Államok és a Biztonsági Tanácsban helyet foglaló európai uniós tagállamok arab országokkal együttműködve határozati javaslatot dolgoznak ki Szíriáról. Az Arab Liga új válságkezelő tervére alapozott javaslatot már jövő hétfőn vagy kedden szavazásra bocsáthatják a Biztonsági Tanácsban.
A határozati javaslatban - a jelenlegi szövegváltozat szerint - tudomásul veszik, hogy az Arab Liga szankciókkal sújtotta Szíriát, és "arra bátorítanak minden országot: tegyen hasonló intézkedéseket, és működjön együtt az Arab Ligával" a gazdasági büntetőintézkedések betartásában. Ez a kitétel azonban már önmagában is oda vezethet, hogy Oroszország megvétózza a javaslatot.