2012. január. 24. 21:46 MTI Utolsó frissítés: 2012. január. 24. 21:56 Világ

Halálos fenyegetések miatt maradt el Rushdie beszéde egy irodalmi fesztiválon

Halállal fenyegették meg a szervezőket, s ezért törölték a kedden zárult dzsaipúri irodalmi fesztivál programjából a konzervatív muszlimok körében élesen bírált Salman Rushdie beszédét, amelyet az indiai származású brit író videohívás segítségével intézett volna az érdeklődőkhöz.

A művész kapott ugyan meghívást a rendezvényre, de végül lemondta dzsaipúri útját, miután ottani muszlimok halálosan megfenyegették, és a helyi hatóságok sem vállaltak felelősséget biztonságáért. Salman Rushdie Sátáni versek című műve miatt vörös posztó a muszlimok szemében, s az iszlámot egyes vélekedések szerint súlyosan sértő könyvet be is tiltották Indiában.

Ram Pratap Szingh, a fesztiválnak helyet biztosító szálloda tulajdonosa a Rushdie-beszéd meghallgatására egybegyűltekkel pár perccel a beszéd kezdete előtt közölte: "sokaknak ellenére van ez a videohívás, többen erőszakkal fenyegetőztek".

William Dalrympele, a fesztivál igazgatója közleményében azt írta: "A rendőrfőnök arról tájékoztatott bennünket, hogy erőszakra és zavargásokra kell számítanunk, amennyiben nem lépünk az ügyben". Amikor híre ment annak, hogy kedden délben Rushdie beszéde lesz hallható a fesztiválon, a helyi muszlim közösségek vezetői gyülekezni kezdtek a rendezvény helyszínének főbejárata előtt és tüntetéssel fenyegetőztek. Hétfőn - ügyvédek tanácsára - négy indiai író hagyta el a rendezvény helyszínét azt követően, hogy részleteket olvastak fel Rushdie vitatott művéből.

Az idén mintegy 70 ezer látogatót vonzó irodalmi fesztivál múlt pénteken kezdődött. A rendezvényre mintegy 260 író volt hivatalos, akik India és a világ különböző pontjairól érkeztek az északnyugat-indiai Rádzsasztán fővárosába. A résztvevők biztonságát közel 600 rendőr szavatolta.

 

 

Hirdetés
Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.