2012. január. 17. 21:35 MTI Utolsó frissítés: 2012. január. 17. 21:23 Világ

Ellenzékiek is megjelentek a román tüntetők között

Kedd este is utcára vonultak a tüntetők Románia több városában. Traian Basescu államfő és a kormány lemondását követelik az egészségügy tervezett privatizációja miatt. A tüntetők egyre gyakrabban emlegetik az előre hozott választásokat, amelyek kiírását az ellenzék is szorgalmazza. A tüntetések ötödik napján először jelentek meg ellenzéki politikusok a tömegben.

Emil Boc kormányfő kedden délután bejelentette, hogy szerdán a kormánykoalíciót alkotó pártok leülnek tárgyalni az ellenzéki politikai erőkkel. Ez utóbbiak jelezték, hogy a megbeszélésen az egyik követelésük az előrehozott választások kiírása lesz.

Romániában várhatóan november végén lesznek parlamenti választások, amelyeket nagy valószínűség szerint az önkormányzati választásokkal egyidőben szerveznek meg. A választások összevonásáról szóló törvénytervezetről még az alkotmánybíróságnak is véleményt kell mondania, miután az ellenzéki pártok megtámadták a taláros testületnél a jogszabályt.

A keddi tüntetések az esti órákig incidensek nélkül zajlottak. Bukarestben körülbelül ezer ember tiltakozik, akárcsak Kolozsváron. Marosvásárhelyen egy kiáltványt is felolvastak, amelyben az államfő és a kormány lemondását követelték, büntetőjogi eljárást sürgettek  ellenük a "nemzeti érdekek elárulása" miatt.

Romániában ötödik napja tartanak országszerte a tüntetések, amelyeket az egészségügy tervezett privatizációja robbantott ki.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.