Világ MTI 2012. január. 12. 17:26

A melegházasságokon vitáznak jogászok Kanadában

Több ezer Kanadában kötött melegházasságot nyilváníthatnak törvénytelenné egy leszbikus pár esetét bemutató kanadai kormányzati jelentés nyomán - adta hírül csütörtökön a Global Post amerikai hírportál.

A kanadai kormány azzal érvelt egy torontói bírósági perben, hogy a Kanadában házasságra lépett meleg párok frigye csak akkor minősülhet jogszerűnek, ha saját államuk is elismeri az azonos neműek házasságát. A szóban forgó, a próbaper kiindulópontjául szolgáló kormányzati jelentés egy leszbikus párt érint, akik 2005-ben házasodtak össze Torontóban, és most el akarnak válni.

Az igazságügyi minisztérium ügyvédje ezzel összefüggésben törvénytelennek nevezte a házasságot. Arra hivatkozott, hogy a Floridában, illetve Angliában élő pár hazájában nem kelhetett volna egybe. Az ügyvéd okfejtése szerint a válás lehetetlen, hiszen valójában sosem házasodott össze a két nő.

A The Globe and Mail hírportál szerint ugyanakkor Stephen Harper kanadai kormányfő később cáfolta, hogy konzervatív kormánya napirendre tűzte volna a kérdést. A miniszterelnök úgy fogalmazott, hogy nem áll rendelkezésére megfelelő mennyiségű információ az esettel kapcsolatban, ezért további felvilágosítást kér az ügyben.

Vitaalap
AP

A harmincas éveik elején járó nők személyazonossága a bíróság határozatának értelmében nem hozható nyilvánosságra, az őket védő, elismert torontói ügyvédként tevékenykedő Martha McCarthy megdöbbentőnek, az emberi méltósággal és az emberi jogokkal ellentétesnek ítélte a kormány hozzáállását. McCarthy korábban meghatározó szerepet játszott abban, hogy 2004-ben legalizálták az azonos neműek házasságát. Azóta körülbelül 15 ezer melegházasságot kötöttek Kanadában, és ebből több mint ötezret külföldiek részvételével.

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.