Világ MTI 2012. január. 09. 18:45

A benzinár ellen tiltakozó tüntetőket lőttek le Nigériában

Rendőrök hétfőn lelőttek három tüntetőt Nigériában, ahol tiltakozó mozgalom és országos sztrájk bontakozott ki a benzinár drasztikus emelése miatt.

Az egyik haláleset a nyugat-afrikai ország gazdasági fővárosában, Lagosban történt az NLC nigériai szakszervezeti szövetség elnökének tájékoztatása szerint. A sebesültek számát mintegy harmincban nevezte meg. A metropoliszban zárva tartottak az üzletek, bankok és benzinkutak, az autópályák és a lagúnákon átívelő hidak úgyszólván üresek voltak, noha máskor egész nap óriási rajtuk a gépjárműforgalom.

Zavargások voltak az észak-nigériai Kano városában is: a tüntetők és a rendőrök összecsapásainak legalább két halottja és több mint 30 sérültje volt, az utóbbiak közül sokat lőtt sebbel vittek kórházba. Hírügynökségi jelentések szerint ezek a számok csak egy kórházra vonatkoznak, és más kórházakba is szállítottak sebesülteket. A rendőrség a levegőbe lőtt és könnygázt vetett be, amikor sok ezer tüntető megpróbálta megrohamozni a kormányzó kanói hivatali épületét. Randalírozók autókat gyújtottak fel. Az északi nagyvárosban kijárási tilalmat rendeltek el az éjszakai órákra.

Az üzemanyag szubvenciójának január elsejei hatályú váratlan csökkentése következtében a benzinárak több mint a duplájára - a literenkénti 65 nairáról legalább 150 nairára (0,93 dollár) - szöktek fel Nigériában. A törvényhozás alsóháza vasárnap felszólította a kormányt, tartson válságtanácskozást és gondolja át újra döntését. Jonathan Goodluck elnök jelezte, hogy nem enged. Korábbi kormányok rendszerint meghátráltak benzinár-támogatás csökkentésének kérdésében a sztrájkolók nyomására.

Afrika legnépesebb állama egyben a kontinens legnagyobb kőolaj-kitermelője napi két millió hordóval, a szűkös kőolajfinomító-kapacitása és a meglévő létesítmények elhanyagoltsága miatt mégis benzinbehozatalra szorul. A kőolaj kitermelése a sztrájk ellenére zavartalan a jelentések szerint.

Szakértők szerint a benzinár-szubvenciók a gazdagoknak és a középosztálynak kedveztek a kevesebb mint napi 2 dollárból élő szegény többség rovására, táplálták a korrupciót és közpénzek dollármilliárdjait szívták át a benzinimportőrök kartelljához. A támogatás miatt elharapódzott a benzin csempészése más afrikai országokba. A szubvenció a költségvetés kiadási oldalának legnagyobb tétele (25 százalék) volt, a kormány legalább évi hat milliárd dollár megtakarítást remél megszüntetésétől.

A benzinárak emelkedése tovább fokozta a felekezeti ellentétek miatt amúgy is kiélezett feszültséget a nyugat-afrikai országban, ahol muzulmán szélsőségesek keresztények ellen elkövetett terrortámadásai karácsony táján több tucat emberéletet szedtek. Az ország déli részén a népesség zömében keresztény, az északi részen pedig muzulmán.

Hirdetés