Jó kapcsolatai ellenére sem tudta megértetni a magyar kormánnyal az amerikai aggodalmakat Eleni Tsakopoulos Kounalakis, az USA budapesti nagykövete - erről a Népszabadságnak adott pénteki interjújában beszélt a nagykövet. Megerősítette, hogy Hillary Clinton levelére és az abban felvetett aggodalmakra sem válaszolt még a magyar kormány, de azt mondta, még bízik benne, hogy az Orbán-kabinet belátja: a demokrácia nem csak választásokat jelent.
A korábbi jó kapcsolatok miatt is nagy csalódásnak nevezte a Népszabadságnak adott interjújában Eleni Tsakopoulos Kounalakis amerikai nagykövet azt, hogy Magyarországon úgy fogadták el a kétharmados törvényeket decemberben, hogy ignorálták az amerikai aggodalmakat.
"Minden nap, ha kinézek az ablakomon, Ronald Reagan egykori amerikai elnök szobrát látom, és ez is annak a nagyon szoros együttműködésnek az eredménye, ami ittlétem óta jellemző. És éppen ez az oka annak, hogy amikor a múlt év végén a sarkalatos törvényeket úgy fogadták el, hogy az általunk megfogalmazott aggodalmakat nem vették figyelembe, az nagyon nagy csalódást okozott" - mondta a nagykövet.
A diplomáciai képviselet vezetője azt mondta, úgy tudja, a magyar kormány még nem küldött választ Hillary Clinton külügyminiszter decemberi levelére, amelyben nyomatékosan kérte az alkotmány egyes rendelkezései és a sarkalatos törvények átgondolását - bár a kormány képviselőinek Kounalakis szerint "szándékukban áll válaszolni".
"Magyarországon történt egy kormányváltás, ahol az egyik párt hatalmas, kétharmados győzelmet aratott, mi pedig ezt tiszteletben tartjuk. És nagyon sok szinten az együttműködés pozitív volt. Az ősszel folytatott beszélgetéseink alapján pedig az volt a benyomásom, hogy a demokratikus intézmények, valamint a fékek és egyensúlyok megőrzése érdekében felvetett aggodalmainkat tükrözni fogják majd a döntések" - mondta a nagykövet az interjúban. "Ám csak az utóbbi néhány hétben vált világossá számunkra, hogy sok olyan területen, ahol komoly fenntartásaink voltak, a megjegyzéseinket egyáltalán nem vették figyelembe" - tette hozzá.
Az USA nagykövete szerint tudatában vannak annak, hogy az ország történelme miatt is "érzékeny terület" az, hogy "megmondjuk-e a kormánynak, mit csináljon". Kounalakis szerint viszont "most nem 1848-at vagy 1939-et írunk, hanem 2012-t. A huszonegyedik században élünk, a világ sokat változott. Magyarország az Egyesült Államok barátja és szövetségese, és mi azt szeretnénk, ha itt jó irányba mennének a dolgok" - mondta.
Az USA tiszteletben tartja, hogy a kormány kétharmados többséggel került hatalomra - tette hozzá, de a kérdés szerinte nem csak a választásokon szerzett mandátumról szól. "A választások fontosak, de a demokrácia többet jelent, mint pusztán szabad választásokat. A demokráciának része a jogállam elemeinek tisztelete és a demokratikus intézmények fenntartása is" - mondta.
"Továbbra is hangsúlyozni fogjuk azoknak az egyébként eléggé szűk körű, ám annál súlyosabb kérdéseknek az ügyét, amelyeket problémásnak tartunk. Ezek között van az igazságszolgáltatást átalakító törvény, a Magyar Nemzeti Bankról hozott törvény és a médiatörvény is. Idetartozik az egyházügyi törvény is, amely nem felel meg a nemzetközi elvárásoknak, túlságosan átpolitizálja, hogy mely egyházak lehetnek ismét elismertek" - mondta Kounalakis.