2011. december. 29. 17:39 MTI Utolsó frissítés: 2011. december. 29. 17:37 Világ

Ellenzékiek százai tüntettek Moszkvában

Több százan gyűltek össze Moszkva központjában csütörtök este, hogy Szergej Udalcovnak, a Baloldali Front ellenzéki mozgalom őrizetbe vett vezetőjének szabadon bocsátását követeljék.

A Baloldali Front szervezésében tartott Puskin téri nagygyűlést nem tüntetésként, hanem Ilja Ponomarjov képviselővel tartandó találkozóként jelentették be, a polgármesteri hivatal ugyanis nem engedélyezte a tüntetést.

"Szabadságot a politikai foglyoknak!", "Szabadságot Udalcovnak!" - skandálták a tüntetők, hogy támogatásukról biztosítsák az ellenzéki vezetőt. A rendőrök arra kérték a tömeget, hogy tartózkodjon jelszavak skandálásától.

A rendezvényen jelen volt a liberális Borisz Nyemcov is, a december 4-i vitatott parlamenti választások által kiváltott példa nélküli Putyin-ellenes tiltakozó mozgalom egyik vezetője.

Szergej Udalcovot december 4-én vették őrizetbe egy betiltott tüntetésen, majd 15 napi börtönre ítélték. December 25-án ismét előállították, és újabb tíznapos börtönre ítélték, mert a rendőrség szerint nem töltötte le teljesen egy októberben kiszabott büntetését.

Októberben az ellenzéki vezető, aki illegális gyűlésen való részvételért került rács mögé, éhségsztrájk miatt kórházba került. A kórházból távozva nem tért vissza a börtönbe a büntetés letöltésére.

Vlagyimir Putyin kormányfő, volt elnök rendszere a politikus 2000. évi hatalomra kerülése óta most néz szembe a legnagyobb tiltakozó mozgalommal, ráadásul alig több mint két hónappal az elnökválasztás előtt, amelyen Putyin is indul.

December 24-én 70-100 ezer ember tüntetett Moszkvában a parlamenti választások eredményének megsemmisítését és "Putyin nélküli Oroszországot" követelve. Januárban ismét tüntetésre készül az ellenzék.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.