Világ hvg.hu 2011. december. 23. 19:37

Economist: a Klubrádió csak olaj a tűzre

Tovább fokozza majd a magyarországi hatalomkoncentrációval kapcsolatos nemzetközi aggodalmakat és a sajtószabadság miatti haragot a Klubrádió frekvenciájának elvétele - írta szerkesztőségi blogjában az Economist, amely a több, sokat kritizált jogszabályt megsemmisítő alkotmánybírósági döntésekkel és az LMP pénteki parlamenti blokádjával kapcsolatban hozzáteszi, hogy a magyarországi demokrácia talán legyengült, "de nem veszett el".

A Klubrádió frekvenciájának elveszítéséről szóló hír nem volt meglepetés, és azt sem lehet mondani, hogy hozzátett volna a karácsonyi hangulathoz - írja Eastern Approaches című szerkesztőségi blogjában az Economist.

Ennek ellenére az írás szerint sokkoló volt a bejelentés, hogy a "hatalmas népszerűségnek örvendő liberális beszélgetős rádióadó" elveszítette a frekvenciáját és 2012 márciusáig be kell zárnia. A Médiatanács, amelynek összes tagját a kormányzó jobboldali párt, a Fidesz jelölte, és amelynek elnöke, Szalai Annamária maga is volt Fidesz-képviselő, a frekvenciát az Autórádió nevű ismeretlen új cégnek adta.

A Klubrádió ügyvezetője, Arató András azt mondta, bíróságon támadja meg a döntést, mivel a csatornának erkölcsi kötelezettsége van félmillió hallgatójával és tízezer pénzügyi támogatójával szemben.

Klubrádió

Kiricsi Karola, a Médiatanács szóvivője nem mutatta be az újságíróknak azt a kritériumrendszert, amelynek alapján a döntést meghozták, és a beszámolók szerint három kérdés megválaszolása után távozott a sajtótájékoztatóról - tette hozzá az írás. A Médiatanács továbbra is fenntartotta, hogy autonóm testület, amely független a kormánytól, és a három most meghirdetett frekvenciát a jogi eljárásoknak megfelelően osztotta ki.

Akárhogy is, a döntés még tovább fokozza majd a kormány könyörtelen hatalomkoncentrációjával és a független intézmények pártlojalistákkal való megtöltésével kapcsolatos, már eddig is növekvő mértékű nemzetközi aggodalmat - írta az Economist blogja.

Emellett az írás szerint a Médiatanács lépése tovább fűti majd a sajtószabadsághoz kapcsolódó haragot is Magyarországon. Az írás felidézi, hogy csütörtökön a Magyar Rádió épületénél demonstrációt tartottak, és hogy a közmédia néhány egykori és jelenlegi dolgozója éhségsztrájkot tart a Lomnici Zoltánt kitakaró riport miatt. Ez az incidens az Economist-blog szerint egyébként olyan emlékeket idézett fel, amelyek a világ e részén a fotók és a történelem szovjet manipulációjához kapcsolódnak.

A kormány és az MTVA is visszautasította a közmédiát ért vádakat és kritikákat, de nem minden sikerül a kormánynak sem: sokak meglepetésére az Alkotmánybíróság a médiatörvény több passzusát is megsemmisítette és drasztikusan megnyirbálta a Médiatanács jogköreit.

Az írás idézi az AB-döntést, amely szerint a törvény alkotmányellenesen korlátozta az írott sajtó szabadságát. Emellett a taláros testület döntése erősítette az újságírók forrásainak a védelmét is.

Míg a kormány képviselői fogadkoznak, hogy együttműködnek majd az AB-val, hogy alkotmányos megoldásokat találjanak a problémákra, a zöld-liberális ellenzéki LMP képviselői a parlament kapuihoz láncolták magukat, hogy így tiltakozzanak a magyarországi demokrácia veszélyes állapota ellen. "Lehet, hogy legyengült, de még nem veszett el" - tette hozzá a magyarországi demokráciáról az Economist blogjának bejegyzése.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.