Világ MTI 2011. december. 16. 08:59

Megtörtént a "hideg leállás" Fukusimában

Megtörtént a "hideg leállás" a márciusi földrengésben és szökőárban megrongálódott fukusimai atomerőmű mindhárom reaktorában - jelentette be pénteken Noda Josihiko japán miniszterelnök.

A bejelentés szerint 280 nappal az atombaleset után sikerült stabilizálni a fukusimai erőmű reaktorait, és a hűtőrendszer rendbetételének köszönhetően a belsejükben uralkodó hőmérséklet száz Celsius fok alá süllyedt. Az erőmű környékén a sugárzás évenkénti egy millisievert alatt van.

"Habár történhetnek váratlan események is, a helyzet olyan, hogy alacsonyan lehet tartani a sugárzás szintjét az erőmű területén" - közölte Noda.

A hideg leállás olyan helyzet, amelynek során a reaktormagot hűtő víz hőmérséklete tartósan forráspont alatt van, és a fűtőanyag nem tud újra felhevülni. Az erőművet működtető vállalat, a Tepco legfőbb céljának tekintette ennek az állapotnak az elérését az idei év végéig. A hűtővíz hőmérséklete már szeptemberben száz fok alá süllyedt mindhárom reaktorban, de a Tepco elővigyázatosságból meg akart bizonyosodni a hőmérséklet és a sugárzás állandóságában.

A szakemberek most hozzáláthatnak a kárfelszámolás következő szakaszához, előkészületeket tesznek az elhasznált fűtőrudak kiemelésére a reaktorok felett található pihentetőmedencékből. A művelet jövőre veszi kezdetét, és 2015-ig tart.

A kormány legújabb menetrendjében azzal számol, hogy az atomerőmű teljes elbontása negyven évet vesz igénybe. A megolvadt nukleáris fűtőanyag eltávolítása tíz év múlva kezdődik, és 25 évig tart. Ezután öt évet vesz még igénybe a reaktorépületek és más létesítmények elbontása.

A hideg leállás bejelentése más következményeket is von maga után. A kormány előfeltételnek szabta ennek az állapotnak az elérését ahhoz, hogy engedélyezze az erőmű 20 kilométeres körzetében élő 80 ezer ember hazatérését.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?