Rengeteg ópiumot termelnek Laoszban és Mianmarban
Majdnem megkétszereződött az elmúlt öt évben az ópiumtermelés Délkelet-Ázsiában, s különösen Laoszban, illetve Mianmarban mutat hirtelen növekedést a drog előállítása, ami a kábítószer alapanyagául szolgáló növény, a mák, illetve az ópium árának megugrásával, továbbá a rossz biztonsági helyzettel hozható összefüggésbe - derül ki a világszervezet Kábítószer-ellenőrzési és Bűnmegelőzési Hivatalának (UNODC) csütörtökön nyilvánosságra hozott jelentéséből.
Az ENSZ-hivatal szerint az elmúlt két évben a térségben 16 százalékkal nőtt a máktermesztés. Míg Laoszban kétszázalékos növekedést mutat, Mianmarban (korábbi Burma) 37 százalékosat.
Az évtizedekig katonai junták irányította Mianmar - ahol márciusban polgárinak mondott hatalom vette át az ország irányítását - 91 százalékkal részesedik a térségbeli máktermesztésből, s ezzel a világ második legnagyobb termelője a máknak Afganisztán után.
Az alapanyagul szolgáló növényt javarészt az északkeleti San államban termesztik, amely évtizedek óta lázadások színhelye, de 27 százalékkal nőtt a máktermesztés az északi Kacsin államban is, ahol a helyi kisebbség fegyveres szervezete küzd a nagyobb önállóságért. Gary Lewis, az UNODC regionális hivatalának képviselője bangkoki sajtótájékoztatóján azt mondta, hogy a bizonytalan élelmiszerellátás, a szegénység és a fegyveres viszály, illetve az ópium árának megugrása gerjeszti a máktermesztés növekedését.