2011. december. 14. 18:03 MTI Utolsó frissítés: 2011. december. 14. 18:01 Világ

Kárpótlást követelnek a Renault-örökösök

A Renault-család örökösei kárpótlást kérnek a família által birtokolt, ám a II. világháború után államosított autógyárukért: keresetüket szerdán nyújtották be egy párizsi bíróságon.

Az 1945 januárjában végrehajtott államosítás indoka az volt, hogy a gyáralapító, Louis Renault kollaborált a náci megszállókkal. A hét unokáját mint felpereseket képviselő ügyvéd az első tárgyalási napon cáfolta, hogy a kárpótlást célzó kereset a néhai Louis Renault rehabilitálását szolgálná. "Erről szó sincs" - jelentette ki, ám szavai nemigen tudták meggyőzni a tárgyalóterem hallgatóságát.

Az örökösök kétségbe vonják az 1945. január 16-án kelt elkobzási rendelet érvényességét. A Francia Köztársaság ideiglenes kormánya ezzel a rendelettel nyilvánította állami vállalattá a Renault-műveket. Thierry Lévy ügyvéd szerint ez a rendelet megsértette a tulajdonjoggal kapcsolatos alapvető elveket, az autógyár államosítása "erőszak" volt, ezért ügyfelei kárpótlást követelhetnek az államtól.

A tárgyaláson megjelentek az állam, a szakszervezetek és az egykori deportáltak szövetségének képviselői is. A szakszervezet ügyvédje megdöbbentőnek nevezte a Renault-örökösök "jogi, pénzügyi és erkölcsi vakmerőségét", amellyel kárpótlásra tartanak igényt.

Mint az ügyvéd kifejtette, a II. világháború idején a Renault-művek túlnyomó része az ellenség kezére került. A vállalat semmiféle segítséget nem nyújtott a németellenes ellenállásnak, s arra sem biztatta dolgozóit, hogy szabotázsakciókkal bénítsák meg a termelést. "Itt revizionista húzásról van szó, hiszen olyan személy rehabilitálását kérik, akitől azért kobozták el a vagyonát, mert együttműködött az ellenséggel" - szögezte le a szakszervezetek ügyvédje. A bíróság január 11-én hirdet ítéletet.

Hirdetés
hvg360 Matalin Dóra 2024. december. 18. 19:30

Mazzag Izabella, az Azahriah-film rendezője: Az a hitvallásom, hogy nem kell mindent érteni, néha elég csak érezni

Elvégezte a Táncművészeti Egyetemet, de tudta, hogy az SZFE-re kell járnia. A Színművészeti átalakítása óta szimbolikus rémálmai vannak. <strong>Falkám című filmje sikere váratlanul érte, azóta állandóan a pszichés betegségről kérdezik. </strong>Szívesen válaszol, mert sok pozitív visszajelzést kap, hogy mennyi embernek segít ezzel. HVG-portré.