2011. december. 13. 13:12 MTI Utolsó frissítés: 2011. december. 13. 13:09 Világ

Nem akarják az osztrákok, hogy beavatkozzanak a költségvetésükbe

Az osztrákok legnagyobb része ellenzi, hogy az Európai Bizottság közvetlenül beavatkozzon a tagállamok költségvetésébe - állapította meg egy kedden közzétett közvélemény-kutatás.

Az OGM piac- és közvélemény-kutató intézet felmérése szerint egy népszavazáson a lakosság 42 százaléka az ellen szavazna, hogy az Európai Bizottság közvetlenül beavatkozhasson a tagállamok költségvetésének alakításába. A megkérdezettek 24 százaléka támogatna egy ilyen lehetőséget. A fennmaradó 34 százaléknak nem volt határozott véleménye, illetve nem adott választ.

A Kurier című lapban megjelent felmérési eredmények szerint 48 százalék egyetértene azzal, hogy népszavazást tartsanak a kérdésben. Legnagyobb arányban (74 százalék) az EU-szkeptikus Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) választói helyeselnének egy népszavazást.

A felmérés kérdésfeltevése ellenére nem valószínű, hogy népszavazást tartanának Ausztriában, miután az osztrák kormány vezetői az elmúlt napokban úgy nyilatkoztak, hogy ez nem szükséges a 26 tagállam közötti, szorosabb gazdasági integrációról szóló megállapodáshoz. Osztrák sajtóbeszámolók szerint Werner Faymann kancellár pénteken Brüsszelben azt mondta, a megállapodás nem jelenti az uniós szerződés átfogó módosítását. Faymann hozzátette, egyelőre nincs szó a nemzeti költségvetés feletti rendelkezés jogába való beavatkozásról. Michael Spindelegger alkancellár, külügyminiszter azzal érvelt, hogy az osztrák alkotmány átfogó módosítása esetén kötelező csak a lakosság megkérdezése.

A brüsszeli beavatkozás ellenzése mögött leginkább az áll, hogy a lakosság elutasítaná más tagállamok megsegítését az osztrák állampolgárok költségén - mondta a lapnak Wolfgang Bachmayer, az OGM igazgatója. A közvélemény-kutatást ötszáz fő megkérdezésével végezték, a statisztikai hibahatár 4 százalék volt.

Hirdetés
hvg360 Köves Gábor 2024. december. 04. 19:30

Jean Reno a HVG-nek: Visszavonulni? Magát a szót sem értem

Már magyarul is olvasható a világhírű francia színész első regénye, az Emma. Jean Renóval a Luc Bessonnal közös múltról, Natalie Portman ellenérzéseiről, egy tehetséges pingvinről, egy vaginába rejtett memóriakártyáról és Robert De Niróról is beszélgettünk.