Furcsán viszonyulnak az oroszok alkotmányukhoz
Az oroszok negyede nem tudja, mikor ünneplik országuk alkotmányát - derült ki abból a felmérésből, amelyet a hétfői alkotmányünnep alkalmából hoztak nyilvánosságra Moszkvában.
A Levada Központ munkatársainak legutóbbi közvélemény-kutatása szerint az 1994-ben elfogadott orosz alkotmányról megoszlanak a vélemények. A november végén 46 régióban végzett kutatásból kiderült, hogy minden ötödik megkérdezett úgy véli, hogy az országban nincs jelentős szerepe az alkotmánynak, míg 1997-ben még az állampolgárok 45 százaléka volt ezen a véleményen.
Elsősorban a 40. és az 55. életév közötti vagy az idősebb, felsőfokú végzettséggel rendelkező, szerény anyagiakkal rendelkezők, a nők, a munkanélküliek, az alkalmazottak, a nyugdíjasok, a kommunista párt és a parlamenten kívüli pártok hívei nyilatkoztak így az alkotmányról.
A Levada felmérése alapján az utóbbi 14 évben ugyanakkor jelentősen, 12-ről 44 százalékra nőtt azoknak a száma Oroszországban, akik bizton állítják, hogy az alkotmány garantálja jogaikat. Főként a 25. és a 40. év közötti, középiskolai végzettséget szerzett, jó anyagiakkal rendelkező, a kormányzó Egységes Oroszországot támogató férfi vállalkozók nyilatkoztak így.
Mint 14 éve, most is minden ötödik orosz állampolgár úgy gondolja, hogy az alkotmány biztosítja a rendet az országban. Azóta ugyanakkor feleannyian vélekednek úgy, hogy az államfő az alkotmányon keresztül ellenőrzi a parlamentet.
Az oroszok többsége: 57 százalék biztos abban, hogy ha a törvények ellentmondanak az egyéni jogoknak, vagy az alkotmánynak, akkor küzdeni kell azok megváltoztatásáért. A közvélemény-kutatás során megkérdezettek egyharmada szerint a törvényeket be kell tartani, még akkor is, ha azok néha ellentmondanak az alaptörvénynek.