Megszavazták a szlovák adósságplafont
Alkotmánytörvényben szabályozta a köztartozások felső határát Szlovákia.
Az adósságplafonról, adósságfékről szóló jogszabályt csütörtökön fogadta el a pozsonyi törvényhozás. A tervezetet a 150 tagú parlamentben 146 képviselő támogatta egy tartózkodás mellett. A jogszabály néhány önkormányzatokra vonatkozó kitételt nem számítva jövő év március 1-jén lép hatályba.
"Ez nagyon jó hír, és nagyon jó jelzés. Az ilyen szabályozás a választási programunk, és a kormányprogram részét képezte" – jelentette ki Ivan Miklos szlovák pénzügyminiszter. A költségvetés szerdai elfogadását követően a pénzügyminiszter szerint minden feltétel teljesül ahhoz, hogy Szlovákia megbízható partnernek tűnjön, és a jövőben is kitérjen a közpénzek ésszerűtlen felhasználása elől.
Az alkotmánytörvénynek négy pontja van. Az első magáról az adósságplafonról, azaz a köztartozások maximalizálásáról szól. A szabály szerint az államadósság felső határa 2018 és 2028 között a bruttó hazai termék (GDP) 60 százaléka, ezt követően pedig 50 százalékra csökken.
Ha az államadósság tíz százalékkal meghaladja a felső határt, akkor a pénzügyminiszternek a parlament előtt kell megmagyaráznia annak okát, és intézkedéseket kell javasolnia.
A törvény alapján létrejön a Költségvetési Felelősség Tanácsa. Ez a testület vizsgálni fogja a költségvetés felelősségteljes összeállítását, s ha problémát lát, intézkedni tud. A harmadik és a negyedik pontban pedig szabályozzák a közkiadások átláthatóságát és az önkormányzatok gazdálkodása korlátozásának alapjait. A szabályok megsértése esetén a törvény szankciókkal is számol.