EU-csúcs: állítólag brit követelések nehezítik az alkut
Diplomáciai értesülés szerint David Cameron brit miniszterelnök olyan követelésekkel állt elő az EU-csúcson, amelyeket a németek és a franciák nem fogadnak el, így azonban London nem akar hozzájárulni az EU-alapszerződés módosításához.
Cameron csütörtök este Brüsszelben - a 27 uniós csúcsvezető kötetlen vacsorájának kezdetén - külön megbeszélést folytatott Angela Merkel német kancellárral és Nicolas Sarkozy francia köztársasági elnökkel.
Állítólag azt mondta nekik, hogy az EU-alapszerződés megváltoztatásához való hozzájárulása fejében igényli az egyhangúság követelményének előírását - azaz a brit vétó lehetővé tételét - a pénzügyi piacok szabályozásával, valamint az egységes európai belső piaccal kapcsolatos kérdésekben.
A német és a francia fél elutasította ezeket a brit követeléseket - mondták uniós diplomaták a csúcstalálkozó helyszínén.
A németek és a franciák a megbeszélés kezdete előtt arról beszéltek, hogy ha az EU jelenleg hatályos alapszerződésének - a Lisszaboni Szerződésnek - a módosításába nem egyezik bele mind a 27 EU-tagállam, akkor arról a 17 euróövezeti tag akár külön szerződést is köthet egymással.
Az euróövezeten kívüli országok közül a britek mellett a svédek is deklaráltan ellenzik az alapszerződés módosítását, amely az indítványozók törekvése szerint a gazdasági és pénzügyi politika nagyon szoros összehangolására kötelezné a benne részes államokat.
A nagyobb költségvetési fegyelem megkövetelésével, a költségvetési hiányt felhalmozó országok automatikus szankcionálásával Berlin és Párizs az euróövezet stabilitását igyekezne helyreállítani.