Több bevándorlóra saccolnak az emberek, mint amennyi van
Egyes országokban annyira torz kép alakult ki a migráció hatásáról, hogy az állampolgárok érzékelése szerint háromszor annyi bevándorló él mellettük, mint amennyi valójában - adta hírül kedden egy frissen közzétett felmérésre hivatkozva a The New York Times című amerikai napilap hírportálja.
A Nemzetközi Migrációs Szervezet legújabb jelentése rámutatott, hogy miközben tavaly Olaszországban 7 százalék körüli volt a bevándorlás mértéke, a lakosság meghökkentően magas, 25 százalékos migrációt érzékelt. A riport arra figyelmeztetett, hogy a migrációval kapcsolatos félrevezető tájékoztatás káros előítéleteket, diszkriminációt és idegengyűlöletet szít.
A nyilvánosság pontos tájékoztatása lehet a legfontosabb politikai eszköz az egyre sokszínűbb társadalmak számára - mondta ezzel összefüggésben William Lacy Swing, a 132 országot tömörítő genfi központú szervezet vezérigazgatója. Mindez különösen igaz a gazdasági nehézségek idején, amikor a negatív megítélés felerősödik. A migráció gyakran abban a vitában ölt testet, amely a legtöbb országban elfedi a munkanélküliséggel, a lakhatással és a társadalmi összetartással kapcsolatos félelmeket - tette hozzá Swing.
A szóban forgó jelentés szerint az Egyesült Államokban tavaly 39 százalékra becsülték a bevándorlók számát, amely messze meghaladta a tényleges 14 százalékot. Az illegális bevándorlók esetében ez a számítás még magasabb lehet. A közvélemény-kutatás megállapította továbbá, hogy az emberek meggyőződése szerint a migránsok elveszik előlük a munkát.
A dokumentum a 2010-2011-es migrációs tendenciákkal összefüggésben kiemelte: a média sugalmazása ellenére, miszerint Európa az afrikai bevándorlók tömegére számíthat, a fekete kontinensről érkezők száma tavaly viszonylag mérsékelt maradt. A Világbank felmérése szerint összesen mintegy 30 millió afrikai, vagyis a teljes népesség 3 százaléka él külföldön.
Eközben tavaly az Európában élő külföldi munkásokat nagyobb mértékben sújtotta a munkanélküliség, mint az őslakosokat: a spanyolok körében 18,1 százalék, a spanyolországi bevándorlók esetében pedig 30,2 százalék volt a ráta. Németországban 2010-ben kétszer annyi külföldi szenvedett az állástalanságtól, mint a befogadó társadalom tagjai közül. A világ tíz legnagyobb "kibocsátó" országa - a többi közt Banglades, Kína és India - mind Ázsiában találhatóak.