Egy neonáci csoport által elkövetett gyilkosságsorozat kapcsán először beszélt a német belügyminiszter a szélsőjobboldali terrorizmus új változatáról.
Hans-Peter Friedrich vasárnapi nyilatkozatában kijelentette: úgy tűnik, mintha csakugyan a szélsőjobboldali terrorizmus új formájával állnánk szemben. Mint hozzátette, a hatóságok megvizsgálják, összefüggésbe hozhatók-e a Türingiában 1998 óta elkövetett, ám mindeddig felderítetlen bűncselekmények a négy neonáci gyanúsítottal.
A német hatóságok pénteken vettek őrizetbe egy nőt, aki beismerte, hogy társa volt annak a két férfinak, akiknek holttestére november 4-én bukkantak rá Eisenachban, egy kiégett lakókocsiban. Mindketten öngyilkosságot követtek el. Pár nappal később egy kiégett zwickaui házban nyomozók megtalálták azt a cseh gyártmányú pisztolyt, amellyel 2000 és 2006 között nyolc török és egy görög kisvállalkozót lőttek agyon különböző német városokban. Ugyanevvel a fegyverrel oltották ki 2007-ben Heilbronnban egy rendőrnő életét, aki társával igazoltatni próbált egy járművet. A másik rendőrt életveszélyesen megsebesítették a bűnözők.
A hatóságok vasárnap őrizetbe vettek Hannoverben egy férfit, akiről feltételezik, hogy bűntársa a három neonáci személynek. Valamennyien a Nemzetiszocialista Illegalitás (NSU) nevű szervezetben tevékenykedtek - erre utaló dokumentumokat és DVD-lemezeket talált a rendőrség a férfi hannoveri lakásán. Az egyik lemezen beismerik, hogy ők követték el 2004-ben Köln egy zömmel törökök lakta negyedében azt a robbantást, amely húsznál több embert sebesített meg.
Az ügyben vasárnap megszólalt a szövetségi kancellár is. Angela Merkel a történtek hátterének teljes felderítését ígérte. Az eddigi nyomozás "olyan struktúrákról rántotta le a leplet, amelyeket eddig elképzelni sem tudtunk" - fogalmazott. A belügyminiszter arra számít, hogy a szövetségi ügyészség már a jövő héten eredményeket tud felmutatni az ügyben.
Német tömegtájékoztató eszközök rámutatnak: a jobboldali erőszak új dimenziójának láttán "megszólaltak a riasztócsengők" a politika szereplőinél és a németországi török szervezeteknél. A rendőrség és az alkotmányvédő hivatal (belső elhárítás) pedig kritikus kérdésekkel szembesül eddigi szerepére vonatkozóan.